Home KRYESORE Ushtria e Madhe Elitare ne Perendim gati per Paktin Kombetare!

Ushtria e Madhe Elitare ne Perendim gati per Paktin Kombetare!

Intervistoi Dritan Haxhiraj

• Maestro Maestro Alfred Mirashi Milot, ju se fundmi jeni ne linjen e pare per permbysjen e nje nga Sistemeve me te diskretituar ne Bote.
Kush eshte mendimi juaj per Shqiperine, mundet Élita jashte vendit te beje nje Pakt Kombetare ?

Qytetarët shqipetare qe jetojne jashte vendit duhet te mos jen INDIFERENT, sepse situata ne Shqiperi eshte ndoshta periudha me e veshtire me problematike e te gjithe periudhes se Autokracise sepse ne Shqiperi besoje nuk ka Demokraci , ku kjo permbysje duhet bere medoemos, ska rruge tjeter qe nje komb te drejtohet nga horra e hajdut te paftyre.
Te pakten duhet te bejme dicka dhe ta marrim iniciativen per te ndryshuar kete sistem te kalbur.
Jam dakorte siç tha Zonja Flutra Açka Kombi lengon, kemi nevoje per nje Pakt Kombetare pertej politikave te ketij Sistemi te Degraduare.

• Maestro ju se shpejti niseni me nje Turne Nderkombtare si e shohin Shqiperine partneret nderkombtare sot, ka shprese?

Jam I ftuar per nje ekspozite kolektive bashke me fotografin italian Michele Stanzione per te bere nje ekspozite ne Beijing-Pekin.Ndoshta realitetin nuk e njohin mire sic po e vuajne vete shqipetaret , ku politika ben teater , hajde te flasim ec aty, ashtu , keshtu , si kalamajte e keqij te lagjes masin forcat me njeri-tjetrin, mendoj qe iniciativen duhet ta marrin edhe shqiptaret qe jetojne ne Shqiperi se ata po heqin me keq nga te gjithe ne.
Largohet Rinia, vendi eshte ne kolaps institucionale.
Shpresa besoje vdes e fundit.

• Toscana eshte vendi i Savonaroles, Medici , Michelangelo, Dante, Americo Vespucci, mundet Elita e Firenzes te ndihmoje Tiranen konkretisht nepermjet Nismes Thurje?

Firenze, Rajoni i Toscanes eshte dicka magjike ne cdo fushe , ne art , shkenc, arkitekture e kudo. Ketu shqipetaret jane integruar shume mire , dhe mendoj qe mund te japin nje kontribut te madh per nderrimin e ketij sistemi te korruptuar politik qe ndodhemi. Kjo edhe per fajin tone sepse ne i kemi votuar ne 30 vite, ne rendim te bejme foton e radhes kur bejne vizitate e radhes si ajo qe ndodhi pak dite me pare me Kryetarin e Bashkise te Tiranes ku as 20 veta nuk mundi te mblidhte ne Firenze, ketu ka me mijera studente qe jane diplomuar ne keto universitete elitare dhe shqiptaret i humbin forcat e tyre positive e kreative duke bere pune te ndershme per te mbajtur familjet e tyre , keta njerez Elitar mund te kthehen ne Shqiperi e te drejtojne istitucionet tona.
Shqiperia meriton me te miren dhe ajo ka nje ushtri te madhe Elitare ne Perendim.
I ftoje te gjithe ata te bashkohen me Nismen Thurje.
Kemi arritur te firmosim deri tani 10000 veta Peticionin per Ndryshimet Kushtetuese.
Ky eshte vetem fillimi ne 20 dite.
Shqiperia meriton me te miret.

• Kush eshte Elita e Firenzes Maestro do ta ndihmoni Ju vendin tuaj konkretisht ?

Ne Firenze jane te shumte bashkeatdhetaret tane qe duhet te fillojne e te ndihmojne konkretisht , te bejme dicka , nuk mund te ecet perpara keshtu.Sistemi ne Shqiperi ka falimentuare. Fjalori I tyre eshte rrugaçerore zihen se kush eshte me I forte per te ofenduar , sepse kane krijuar nje sistem te korruptuar ku kane afruar afer vetem halabak me diploma false.

Krimi i vertet eshte ne Institucione jo ne rruge.

Njesoje siç ishte ne fillim te viteve 90 ne Itali.
Une shoh te njejtin skenar politik.
Shqiperia ime eshte e pushtuar nga Banditet me kollare.
Ju falenderoj per kete mundesi Dr.Haxhiraj qe tu drejtohem Globalisht Njerezve Tane.
Firmosni Peticionin e Nismes Thurje te bashkuar bejm Fuqine.
Nuk duam pushtete duam qe te heqim kete te keqe Kombtare.
Kombi lengon.

Share: