Home KRYESORE A e dini se farat kia ju ndihmojnë për të rënë nga...

A e dini se farat kia ju ndihmojnë për të rënë nga pesha


Farat kia ndihmojnë në kontrollimin e urisë, ndërkohë që pasurojnë dietën tuaj me super-lëndë ushqyese. Por cila është e vërteta për këto fara ushqyese dhe aftësia e tyre për t’ju ndihmuar të humbisni peshë?

Çfarë janë farat kia?

Farat kia janë një farë ushqimore që vjen nga bima “Salvia hispanica”, e rritur në Meksikë që daton nga kultura Maia dhe Azteke. “Chia” do të thotë forcë, dhe në folklor  këto fara të vogla të zeza dhe të bardha përdorën si një përforcues për më shumë energjie. Kjo ka kuptim, pasi farat kia janë një ushqim i koncentruar që përmban acide yndyrore omega-3, karbohidrate, proteina, fibra, antioksidantë dhe kalcium.

Farat kia janë një kokërr e papërpunuar që mund të absorbohet nga trupi lehtë. Rreth 2 lugë gjelle përmbajn -139 kalori, 4 gram proteina, 9 gram yndyrë, 12 gram karbohidrate dhe 11 gram fibra, plus vitamina dhe minerale. Të  buta, me aromë të kënshme dhe të e shijshme, farat kia janë lehtësisht të përdorshme  duke i  shtuar në ushqime dhe pije.

Ata janë më shpesh të kombinuara me drithëra, të përdoruara në salca, perime, gatime me oriz, kos ose të përziera në pije dhe produktr të furrës. Ata gjithashtu mund të përzihen me ujë dhe të bëhen xhel.

Munden vërtet farat kia t’ju ndihmojë të humbisni peshë?

Në teori, farat kia duhet të fryhen në stomak, duke ju ndihmuar të ndiheni të plotë, të hani më pak, dhe në fund të humbisni kile.

Fara Kia gjeni në rrjetin e dyqaneve Neranxi në paketim 250 gr dhe me peshë.

Share: