Home KRYESORE Franca, Holanda dhe Danimarka… Vendet që do të bllokojnë Shqipërinë

Franca, Holanda dhe Danimarka… Vendet që do të bllokojnë Shqipërinë

Franca iu tha anëtarëve të Bashkimit Evropian këtë javë se ishte kundër fillimit të negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë tani për tani, thanë burime diplomatike për Reuters, duke hedhur një hije mbi ambiciet e vendeve për t’u integruar me Perëndimin.

Më shumë se gjysma e 28 vendeve anëtare të BE-së, si dhe zyrtarët e tyre të lartë në Bruksel, po përpiqen të shpërblejnë reformat e të dy shtetefe të Ballkanit për reformat duke rënë dakord për të filluar bisedimet e pranimit.

Ata paralajmëruan se Rusia, Kina ose Turqia mund të përfitojnë nga një “vakum strategjik” në rajonin e trazuar nëse BE nuk arrin të mbajë një perspektivë të prekshme për vendet atje.

Por Parisi thotë se tani BE-ja përballet me shumë sfida për të lejuar brenda dy shtete të tjera nga Ballkani, një rajon ende i prekur nga luftërat e viteve 1990 dhe duke luftuar me krimin dhe korrupsionin.

Franca thotë se BE duhet fillimisht të reformohet nga brenda për të trajtuar me një forcë dhe unitet më të madh sfida të tilla si ndryshimi i klimës dhe migracioni, dhe se të dy vendet që mbajnë shpresë duhet të kryejnë reforma të mëtejshme përpara se të fillohet bisedimi.

“Ata nuk janë akoma ku duhet. Ne po u kërkojmë atyre të bëjnë përpjekje shtesë,” tha një zyrtar francez. “Negociatat nuk mund të hapen në Tetor 2019, do të duhet të rivlerësojmë situatën diku në vitin 2020.”

Ministrat e BE do të diskutojnë çështjen përsëri në Luksemburg të martën para se liderët të takohen në Bruksel për një samit më 17-18 tetor.

Njëzëri midis 28 vendeve anëtare kërkohet për të filluar bisedimet e pranimit.

“Kjo është shumë frustruese për shumicën e vendeve anëtare. Besueshmëria jonë është në diskutim, “tha një diplomat nga një vend i gatshëm të hap dyert për kandidatët e Ballkanit Perëndimor.

“Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kanë bërë shumë. Po, mbetet shumë më tepër për të bërë, por hapja e bisedimeve për anëtarësim është vetëm hapi i parë, procesi do të zgjasë me vite dhe ata do të duhet të plotësojnë të gjitha kriteret para se të lejohen. ”

Burimet thanë se Hollanda dhe Danimarka ishin gjithashtu qartë kundër ofertës së Shqipërisë kur ambasadorët e BE diskutuan çështjen prapa dyerve të mbyllura në Bruksel të enjten, megjithëse Hollandezët kanë sinjalizuar fleksibilitet të mundshëm për Maqedoninë e Veriut.

Ministri i Jashtëm Hollandez, Stef Blok tha që të martën se Shkupi duhej të miratonte legjislacionin për të krijuar një organ të pavarur të ndjekjes publike. “Për Hollandën që duhet të kalojë në mënyrë që të fillojnë bisedimet e pranimit,” tha ai./Opinion.al Përkthyer nga Reuters

Share: