Home KRYESORE Tragjedia ‘bashkon’ Turqinë me Greqinë, Mitsotakis telefonon Erdogan, mesazh uniteti mes dy...

Tragjedia ‘bashkon’ Turqinë me Greqinë, Mitsotakis telefonon Erdogan, mesazh uniteti mes dy popujve

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis pati një bisedë telefonike me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan pas tërmetit me madhësi 6.7 që goditi ishullin e Samos dhe Izmirin. Kryeministri grek i përcolli Presidentit të Turqisë ngushëllimet e tij të përzemërta për humbjet e jetës në Turqi dhe dërgoi një mesazh të unitetit të dy popujve.

Whatsapp Image 2020 10 30 At 16.37.16

Më parë, Ministri i Jashtëm Nikos Dendias, kontaktoi përmes telefonit me homologun e tij turk, Mevlut Cavusoglu, menjëherë pas tërmetit të madh në Egje dhe shprehu gatishmërinë e Greqisë për të ndihmuar bizneset e evakuimit të qytetarëve nga rrënojat e Smyrna.

Ministria e jashtme në “Twitter” për komunikimin Dendias-Cavusoglu tha:
“Pas tërmetit në Samos dhe Smyrna, Ministri i Jashtëm Nikos Dendias kontaktoi homologun turk M.Cavusoglu dhe shprehu gatishmërinë e qeverisë greke për të dërguar drejtpërdrejt forcat EMAK në Turqi për të ndihmuar qytetarët e bllokuar ”.

Whatsapp Image 2020 10 30 At 16.37.16 (1)
Share: