Home Gjeo-Ekonomia Navalny “gozhdon” Putinin nga burgu, i publikon pamjet e rezidencës 1 miliardëshe

Navalny “gozhdon” Putinin nga burgu, i publikon pamjet e rezidencës 1 miliardëshe

Ai mund të jetë pas hekurave, por Kremlini nuk ka arritur ta bëjë të heshtë Alexei Navalny.

Në ditën e tij të parë në burgun Matrosskaya-Tishina të Moskës, ekipi i Navalny ka publikuar një video me pamje nga ajo që njihet si “pallati i Putinit”, një rezidencë private prej 1 miliardë paund në bregdetin e Detit të Zi të Rusisë.

Duke e quajtur atë “sekretin më të madh të Putinit”, Navalny dhe ekipi i tij kanë zbuluar detaje të reja në lidhje me kompleksin gjigant pranë qytetit turistik të Gelendzhik, i cili prej kohësh është përfolur se i përket presidentit rus.

Pamjet e dronëve mbi tokë, për të cilat ekipi thotë se janë 39 herë më të mëdha se Monako, tregojnë një kompleks nëntokësor hokej mbi akull, serë 2.500 metra katrorë dhe tunel nëntokësor që çon në Detin e Zi.

“Është “pallati më i shtrenjtë në botë”, thotë Z. Navalny në rrëfim. Më tej ai shton se ideja për hetimin, i erdhi gjatë kohës së tij në kujdesin intensiv.

Ai e quan pronën e Gelendzhik “ryshfetin më të madh në botë” dhe pretendon të ketë zbuluar një skemë me të cilën paratë për ndërtimin e saj dërgohen në llogari në det të hapur nga miqtë e Putin si pagesa për kontratat fitimprurëse të shtetit që ai ua ka dorëzuar gjatë viteve.

Kremlini ka mohuar që Putin të ketë një pallat në Gelendzhik. g.v/abcnews.al

Share: