Home Gjeo-Ekonomia Shefi i OKB-së takohet me Lavrov në Moskë:T’i japim fund luftës në...

Shefi i OKB-së takohet me Lavrov në Moskë:T’i japim fund luftës në Ukrainë! Lavrov: Rusia do të mbrojë civilët në Ukrainë

Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov ka mirëpritur Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres në Moskë.

Duke folur në fillim të bisedimeve me Lavrov, Guterres theksoi nevojën për të bërë gjithçka që është e mundur për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë.

Guterres, i cili gjithashtu do të takohet me presidentin Vladimir Putin sot, thotë se dëshiron të ndihmojë në krijimin e kushteve për dialog, armëpushim dhe paqe.

Ne kemi nevojë për një armëpushim “sa më shpejt të jetë e mundur”, thotë ai.

Ai thotë gjithashtu se prioritet duhet të jetë minimizimi i vuajtjeve njerëzore në vend.

Bisedimet tani po vazhdojnë me dyer të mbyllura, raporton BBC.

Lavrov përsëriti pretendimin e Kremlinit se banorët e rajonit të Ukrainës lindore të Donbasit kishin nevojë për çlirim nga “nazistët”.

Por ai tha gjithashtu se Rusia do të punojë me OKB-në për të mbrojtur civilët.

Guterres tha se kishte mbajtur “diskutime të sinqerta” me Lavrov dhe përsëriti pikëpamjen e OKB-së se lufta ishte një shkelje e integritetit të territorit të Ukrainës dhe kundër kartës së OKB-së.

Ai tha se përkundër dallimit në pozicione për shkakun e luftës, ishte në interesin e të gjithëve për t’i dhënë fund armiqësive dhe bëri thirrje për korridore të sigurta për evakuimin e civilëve.

Guterres e përfundoi deklaratën e tij duke bërë thirrje për respektimin e ligjeve ndërkombëtare dhe rikthimin e bashkëpunimit për të kapërcyer sfidat e ndryshimeve klimatike dhe epidemive.

/Opinion.al

Share: