Home KRYESORE Thyhet sërish rekordi i personit më të ri që fluturon i vetëm...

Thyhet sërish rekordi i personit më të ri që fluturon i vetëm me avion nëpër botë, 17-vjeçari anglez mposht të motrën 19 vjeçe (FOTO)

Zbritja e tij sot në Sofje, e bënë 17-vjeçarin Mack Rutherford personin më të ri që fluturon i vetëm nëpër botë me një aeroplan të vogël me dritë, duke detyruar kështu motrën e tij të madhe Zara që të dorëzojë rekordin botëror që e fitoi së fundmi. Gjatë pesë muajve të fundit djaloshi ka fluturuar 30,000 milje dhe ka vizituar 30 vende në katër kontinente, raporton The Times.

“Jam shumë i lumtur që jam këtu pas pesë muajsh të gjatë, por argëtues dhe të këndshëm. U desh më shumë kohë nga sa shpresoja, por ishte një udhëtim argëtues”, tha ai, teksa zbarkoi sot para një turme në pistën e aeroportit Sofia West.

Motra e tij Zara u shfaq për herë të parë në titujt kryesorë të mediave në janar, kur, në moshën 19-vjeçare, ajo përfundoi xhiron e saj rreth globit, duke u bërë femra më e re që fluturon rreth botës e vetme dhe më e reja që e bën këtë me një aeroplan me dritë.

Dy muaj më vonë, Mack u nis në përpjekjen e tij për të thyer rekordin botëror, duke mposhtur kështu motrën dhe duke u bërë personi më i ri që fluturoi i vetëm nëpër botë. Ai gjithashtu ka rrëzuar nga froni pilotin 18-vjeçar anglez Travis Ludlow, që përfundoi udhëtimin e tij me një avion Cessna vitin e kaluar.

“Kur e pashë Zarën të arrinte rekordin, mendova se do të doja të bëja edhe unë diçka të tillë”, tha Mack.

Adoleshentët anglo-belgë janë të kualifikuar vetëm për të fluturuar në kushte VFR (vetëm vizuale), që do të thotë se ata nuk mund të fluturojnë natën ose nëpër re. Ata përdorën të njëjtin model avioni, një Shark Aero mikrolight, i cili arrin shpejtësinë maksimale prej 187 mph.

 Methode Times Prod Web Bin Fc364b6a 23c8 11ed Bb7e 0eb11fc7ccd4