Home Gjeo-Ekonomia Macron: Franca dhe Gjermania të bëhen pionerë për rithemelimin e Europës

Macron: Franca dhe Gjermania të bëhen pionerë për rithemelimin e Europës

epa10422455 French President Emmanuel Macron (R), shakes hands with German Chancellor Olaf Scholz at the Sorbonne University during a ceremony to mark 60 years since a landmark treaty sealed a bond between the longtime enemies, in Paris, France, 22 January 2023. France and Germany are seeking to overcome differences laid bare by Russia's war in Ukraine and shore up their alliance with a day of ceremonies and talks Sunday on Europe's security, energy and other challenges. EPA/Christophe Ena / POOL MAXPPP OUT

Emmanuel Macron të dielën i kërkoi Francës dhe Gjermanisë të bëhen “pionierë për rithemelimin” e Evropës, gjatë një fjalimi në Sorbonë me rastin e 60-vjetorit të Traktatit të Elysee për pajtimin mes dy vendeve.

Krahas kancelarit Olaf Scholz, Macron tha: “Gjermania dhe Franca, duke qenë se kanë pastruar rrugën e pajtimit duhet të bëhen pionierë për rithemelimin e Evropës sonë”./Opinion.al

Share: