Home Gjeo-Ekonomia Aktorët dhe artistët britanikë dënojnë “censurën” e zërave pro-palestinez: Nuk do japim...

Aktorët dhe artistët britanikë dënojnë “censurën” e zërave pro-palestinez: Nuk do japim shfaqje

Aktorët dhe artistët britanikë, duke përfshirë fituesen e çmimit Oscar Olivia Colman dhe yllin e “Derry Girls”, Nicola Coughlan, kanë nënshkruar një letër të hapur që dënon “shtypjen, heshtjen dhe stigmatizimin” e zërave pro-palestinez.

Letra akuzon institucionet kulturore në të gjithë Perëndimin se “vënë në shënjestër dhe kërcënojnë jetesën e artistëve dhe punëtorëve të artit që shprehin solidaritet me palestinezët, si dhe anulimin e shfaqjeve, shfaqjeve, bisedimeve, ekspozitave dhe prezantimeve të librave“, thuhet në letër, sipas NBC.
Letra e hapur, e cila është nënshkruar nga më shumë se 1000 njerëz deri më tani, citon shkarkimin e Melissa Barrero nga ekskluziviteti “Scream” pas postimeve pro-palestineze në Instagram dhe anulimin e një ekspozite Ai WeiWei në Galerinë Lisson të Londrës.

360grade.al

Share: