Home Gjeo-Ekonomia Nëse Biden merr masa, lufta në Gaza mund të përfundojë mënjeherë

Nëse Biden merr masa, lufta në Gaza mund të përfundojë mënjeherë

Nga Avraham Shama, The Hill

Presidenti i SHBA-së Joe Biden duhet të udhëzojë menjëherë Izraelin që të ndalojë bombardimet e Gazës, të shpallë një armëpushim dhe ta ndihmojë për një zgjidhje paqësore me palestinezët.

Ai mund dhe duhet të përdorë armët dhe paratë që SHBA i jep Izraelit si leva bindëse. Në të kundërt, do të ketë gjak në duart e tij pasi ai miratoi taktikat drastike të Izraelit për t’u hakmarrë kundër pushtimit të Izraelit nga Hamas më 7 tetor, ku 1200  burra, gra dhe fëmijë kryesisht izraelitë u vranë.

Pavarësisht nga mbështetja e palëkundur për Izraelin, Biden duhet t’i kërkojë Netanyahut të vetëpërmbahet.

Për më tepër, Biden, si dhe liderët e vendeve të Europës Perëndimore si Britania, Franca dhe Gjermania, nuk duhet ta lejojnë veten të mashtrohen nga kërkesa e Netanyahut që forcat izraelite të qëndrojnë në Gaza pas përfundimit të luftës për të garantuar sigurinë e Izraelit.

Kjo është një mënyrë për të ndihmuar Netanyahun të qëndrojë në pushtet, pavarësisht dëshirës së shumicës së izraelitëve që ai të largohet, raporton abcnews.al.

Që nga pushtimi i Hamasit, Forcat e Mbrojtjes izraelite kanë vrarë  më shumë se 13,000  burra, gra dhe fëmijë në Rripin e Gazës, ku  ndodhen shumë prej rreth 20,000 luftëtarëve të Hamasit, dhe kanë rrafshuar shumë lagje të Gazës.

Shtrirja dhe ashpërsia e sulmeve të tilla nga të dy grupet i ka bërë të dyja palët të urrejnë dhe të mos besojnë njëra-tjetrën, dhe gjithashtu të paaftë për të parë zgjidhje të tjera.

Hamasi ishte i bindur se vrasja e izraelitëve ishte e vetmja mënyrë për të tërhequr vëmendjen e Izraelit dhe botës ndaj gjendjes së vështirë të palestinezëve dhe nevojës së tyre për vetëvendosje.

Duke gjykuar nga  sondazhet e opinionit publik  që tregojnë mbështetje të fortë për palestinezët, frikën dhe pasigurinë që Hamasi kishte mbjellë mes shumë izraelitëve dhe  më shumë se 200 pengjeve  që mbahen ende në Gaza, Hamasi ka qenë i suksesshëm.

Fatkeqësisht, lufta ka rritur gjithashtu incidentet, demonstratat dhe lëvizjet antisemitike, madje edhe në shumë kolegje dhe universitete amerikane si  Universiteti i Nju Jorkut,  Universiteti Cornell, Universiteti i Kolumbisë  dhe  Universiteti i Stanfordit.

Po kështu, vendosmëria e Izraelit për të zhdukur Hamasin nga faqja e dheut u forcua edhe më tepër. Ushtria izraelite bombardoi Gazën pa pushim, Netanyahu shprehu nevojën që Forcat e Mbrojtjes së Izraelit të  qëndrojnë në Rripin e Gazës dhe tani disa në kabinetin e tij duan të ndërtojnë  vendbanime të reja në Gaza  për të ofruar siguri të mëtejshme për Izraelin, raporton abcnews.al.

Kjo është moralisht e gabuar sepse palestinezët kanë të drejtën e vetëvendosjes. Është gjithashtu vetëvrasëse për Izraelin, pasi popullsia e tij e vogël nuk mund të menaxhojë popullsinë e madhe dhe në rritje palestineze.

Për mijëra vjet, qindra mijëra hebrenj kanë jetuar në vendet arabe, myslimane të Lindjes së Mesme në paqe relative dhe respekt të ndërsjellë, përpara se të migronin në Izrael në vitet 1950.

Çifutët dhe myslimanët jetonin krah për krah, shpesh duke punuar së bashku dhe duke u miqësuar me njëri-tjetrin. Bota perëndimore nuk duhet të bëhet bashkëpunëtor i Izraelit duke mbështetur ose mbyllur një sy ndaj asaj që Izraeli ka bërë në Gaza muajin e kaluar.

Britania, Franca, Gjermania dhe veçanërisht administrata Biden, duhet të ndalojnë taktikat brutale të Izraelit në Rripin e Gazës, sepse ata e kanë kaluar vijën e hakmarrjes shumë kohë më parë.

Ata duhet ta bëjnë Izraelin të shpallë një armëpushim dhe të kërkojnë negociata me palestinezët. Ndonëse ata mund ta kenë bindur Izraelin që të nisë pauza të shkurtra, të vazhdueshme në sulmet e tij, këto janë shumë pak nga ajo që nevojitet.

Izraeli dhe palestinezët duhet të kuptojnë se të jetosh nga shpata do të thotë të vdesësh nga shpata dhe negociatat e paqes janë rruga më e mirë për të dyja palët.

Dy herë në të kaluarën, në  Marrëveshjen e Oslos  dhe  Marrëveshjen e Abrahamit , Izraeli dhe palestinezët ishin shumë pranë një marrëveshjeje paqeje. Tani, Lufta e Gazës mund të ketë dhënë motivimin për një marrëveshje të re.

Askush nuk është më i përshtatshëm se sa Joe Biden për të ulur në tryezën e bisedimeve izraelitët dhe palestinezët.

360grade.al

Share: