Home Gjeo-Ekonomia Këshilli i Sigurimit i OKB-së aprovon planin e SHBA për armëpushim mes...

Këshilli i Sigurimit i OKB-së aprovon planin e SHBA për armëpushim mes Izraelit dhe Gazës. Tre fazat që propozohen

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka votuar për të mbështetur një plan armëpushimi të propozuar nga SHBA-ja mes Izraelit dhe Gazës. Propozimi përcakton kushtet për një “armëpushim të plotë”, lirimin e pengjeve të mbajtura nga Hamasi, kthimin e trupave të pengjeve të vdekur dhe shkëmbimin e të burgosurve palestinezë. Katërmbëdhjetë nga 15 anëtarët e Këshillit të Sigurimit votuan në favor të rezolutës së hartuar nga SHBA, ndërsa Rusia abstenoi.
Rezoluta thekson se Izraeli e ka pranuar propozimin e armëpushimit dhe i kërkon Hamasit që gjithashtu të pajtohet me të. Kjo do të thotë se Këshilli i Sigurimit i bashkohet një numri qeverish, si dhe grupit G7 të kombeve më të pasura në botë, në mbështetjen e planit trepjesësh që u zbulua nga Presidenti Joe Biden më 31 maj. Biden e përshkroi atë atëherë si një propozim izraelit për armëpushim.

Votimi ka të ngjarë të rrisë presionin mbi të dyja palët për t’iu përgjigjur pozitivisht planit me synimin për t’i dhënë fund konfliktit. Ajo erdhi gjithashtu menjëherë pasi Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken u takua me udhëheqës të huaj, duke përfshirë kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu në një përpjekje për të krijuar mbështetje për marrëveshjen e paqes. Vetëm disa orë para votimit në OKB, Blinken tha se mesazhi i tij për liderët në rajon ishte: “Nëse doni një armëpushim, shtyni Hamasin që të thotë po”. Grupi ka thënë më parë se mbështet pjesë të planit dhe lëshoi ​​një deklaratë të hënën duke “përshëndetur” rezolutën e Këshillit të Sigurimit. Hamasi ka të ngjarë të kërkojë garanci se plani do të çonte në një armëpushim të përhershëm dhe tërheqje të plotë të Izraelit nga Rripi i Gazës.

Udhëheqja e saj politike në Doha ende nuk i është përgjigjur zyrtarisht propozimit, sipas zyrtarëve amerikanë dhe izraelitë. Propozimi do të përfundonte me një plan të madh rindërtimi për Gazën, e cila është shkatërruar kryesisht në konflikt.

Faza e parë ka të bëjë me shkëmbimin e pengjeve dhe të burgosurve si dhe një armëpushim afatshkurtër.
Faza e dytë përfshin një “përfundim të përhershëm të armiqësive”, si dhe një tërheqje të plotë të forcave izraelite nga Gaza, sipas një teksti të projekt-rezolutës së SHBA.

Faza e tretë fokusohet në perspektivën afatgjatë të enklavës dhe do të nisë një plan rindërtimi shumëvjeçar për Gazën.

Rezoluta e së hënës vjen 10 ditë pasi Presidenti Biden tha se izraelitët kishin rënë dakord me planin. Por zoti Netanyahu nuk e ka miratuar ende propozimin e SHBA. Ndërsa Biden e prezantoi nismën e paqes si një iniciativë izraelite, SHBA-të janë gjithashtu të vetëdijshme se vetë koalicioni qeverisës i përçarë i Izraelit po i afrohet planit me ngurrim. Sakaq, disa ministra të ekstremit të djathtë, kërcënojnë se do të shkaktojnë një kolaps të qeverisë nëse marrëveshja përparon. Dorëheqja e ish-gjeneralit Benny Gantz nga kabineti i luftës të dielën e ka thelluar atë ndjenjë të paqëndrueshmërisë.

360grade.al

Share: