Home 2016 April 11

Daily Archives: 11 April, 2016

Rilindja që ecën me këmbet e Saliut

Nga Klodian Tomorri Ekonomia shqiptare u ngadalësua sërish në tremujorin e katërt të vitit të kaluar. Instituti i Statistikave raportoi se vit me vit, në...

Furtuna nuk mund të zgjasë pëgjithmone në ekonominë shqiptare

Kjo eshte nje interviste e publikuar tek gazeta "Albania Daily News" realizuar nga kryeredaktori Genc Mlloja me Nikollaq Neranxi, Kryetar i Shoqates seTregetareve te...

Zhgënjen rritja ekonomike, mungojnë 40 milionë euro

Nga Gjergj Erabara Programi i qeverisë shqiptare për rimëkëmbje ekonomike mori një goditje tjetër sot (11 prill), pasi Instituti i Statistikave deklaroi se vlerësimi paraprak...

Ralf Gjoni sulmon Erion Veliaj per parkun

Nga Ralf Gjoni ATENTAT EKOLOGJIK - O miq, ky nuk eshte 'Kend Lojrash'. Ky eshte atentat ekologjik! U tha qe s'do kete beton dhe nuk...

Gazetarja Anisa Ymeri per Eneida Tarifen

Nga Anisa Ymeri Për anglishten e Eneda Tarifës dhe maninë për të thënë: Mediat e kanë fajin! Hiç problem nuk ka që përfaqësuesja e kontestuar e...

Shqiperia si Siria Nr. 2

Nga Dionis Xhafa Një nga arsyet që më bën ta dashuroj Shqipërinë është fakti se ky atdhe është kaq shumë i ngatërruar në meridianët politikë,...

EROTIZMI i GEORGE BATAILLE

Nga Ba/Ma Phil. Blerta Haxhiaj Që nga publikimi i librit (Editions de Minuit, 1957) Bataille edhe pse nuk ishte në rrethin e intelektualëve francez, Bataille...

Prokuroria per parkun nis procedim penal ndaj Bashkisë së Tiranës

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për ligjshmërinë e ndërtimit të parkut të fëmijëve te liqeni artificial, për akuzën e “ndërtimit të paligjshëm” dhe...

Provinca në Pasqyrën e Thyer

Nga Jetona Kocibeli Do të doja të flisja për provincën, duke u nisur nga ndjesia që të ofron qetësia e saj, ndonjëherë deri në depresion....

JO dhe JO, asnjë hidrocentral në Valbonë

Nga Mentor Kikia Jam i lumtur që shoqëria jonë nuk po grindet vetëm për politikë. Sot po grindet për të shpëtuar një lumë, një mrekulli...