Home 2016 May 2

Daily Archives: 2 May, 2016

Isa Mustafa, racioja e munguar politike dhe emocionet

Fenomeni Isa Mustafa është produkt i ndikimit të fortë që aparati shtetror i kolonizatorëve serb ka instaluar në struktura të tëra për gati një...

PARADË PASANIKËSH

Nga Pellumb Kulla Ti nuk e ke të shkruarë në ballë që jeton në Amerikë, por ta shkruajnë të tjerët e ti nuk e heq...

Roli pellazgo-ilir, në krijimin e kombeve antike evropiane

Nga Suzana Tahiri Për të kuptuar më mirë se kush ishin popujt më të vjetër të Evropës dhe lidhjet etnike që ekzistonin midis tyre, së pari...

Me erën…

Nga Perparim Kabo Me erën... Me erën si një pupël nisesh ndoshta kështu je në ëndrrën e dikujt.. Këpucët po fluturojnë pa këmbët e tua Qielli është kaq pranë me ty... e...

Trishtimi që më vjen nga Vlora… dhe Lungo(go)marja patriotike

Nga Flutura Acka Kur të hënën e 10 nëntorit 1913, gjenerali holandez De Veer dhe zëvendësi i tij, koloneli Tomson, mbërritën në mbrëmje në portin...

Spiune pasionante

Nga Edison Ypi Mahnitëse letra drejtuar kurvit për të spiunuar Ismail Kadarenë. Spiunia që shkroi atë letër është autorja e atij marshit partizan mes të cilit...

Shqiptarët festojnë, bota proteston

Nga Olsjan Topalli Disa ditë dhe  data në kalendar kanë simbolikën e tyre të veçantë… Por në Shqipëri të gjitha këto data janë kthyer në ditë...

Ne Egjiptianet dhe Romet e Shqiperise

Nga Rivelino Cuno Quhemi egjiptianë e rrekemi në histori të gjejmë ndërlidhje me ardhjet në rajonin e Ballkanit, mijëra vite më parë nga Egjipti i...