Home 2016 August 4

Daily Archives: 4 August, 2016

Incident diplomatik mes Ankarasë dhe Athinës

Tjetër incident diplomatik mes Ankarasë dhe Athinës. Turqia akuzon Greqinë se nuk ka bërë asgjë për të zbuluar personat që sulmuan ambasadën turke në...

Kushtetuesja u hap rrugë monopoleve në mediat audiovizive

Shoqata e Mediave Elektronike (SHMESH) i ka kërkuar para disa kohësh Gjykatës Kushtetuese që të vendosë shpalljen të papajtueshme me Kushtetutën të përmbajtjes së...

PSIQIKA E PAQENDRUESHME E QEVERISJES

Nga Andi Bejtja Nuk ndodh ne asnje vend ne bote qe ne harkun kohor te dy vjeteve nje qeveri te nxjerre dy vendime qe ne...

Parlamenti grek aprovon Xhamine e pare ne Athine

Parlamenti grek ka aprovuar me shumicë votash, 206 nga 230 deputetë të pranishëm, një projektligj që do të përshpejtojë ndërtimin e xhamisë së parë...

Ismail Kadare: Çamëria, harta e dhimbshme e Europes

Nga Ismail Kadare* Njerëzit janë mësuar prej shekujsh me hartat dhe leximin e tyre, sado të larmishme të jenë ato. Harta shtetesh dhe popujsh, harta...

Reforma mbaroi, kush jane Pro dhe Antiamerikanet?

Nga Mal Berisha* 1.- PROAMERIKANËT DHE PSEUDO– PROAMERIKANËT. Reforma kaloi. Përgjigjja e pyetjes: Kush janë proamerikanët dhe kush janë antiamerikanët e vërtetë në Shqipëri, mbetet. Ata...

Mithat Havari ironizon Jorgo Goron e Himares

Ish oficeri i larte i policise se shtetit qe ka mbajtur detyre te veshtira dhe ne qytete problematike Mithat Havari ka ironizuar deklaratat i...

Universitetet, ja sa do paguajnë studentët për vitin akademik

Dymbëdhjetë institucionet publike të arsimit të lartë do të vjelin sivjet nga studentët të njëjtat tarifa me ato të vitit të kaluar. Në të...

Vrasës, ji i qetë, je në vendin tënd Shqipëri!

Nga Ben Andoni Kujdes! Kujdes...ai është djali, shoku, kushëriri, e dashura, miku, drejtori, akshi, punon...aty. Çfarëdo që të bëj akshi, është i lirë ta bëjë...

Shpërthimi i Mejdanit dhe “mbreti-klloun” i shqiptarëve

Nga Poli Hoxha Historiografia shqiptare për më shumë se 100 vjet, madje edhe sot nuk guxon të trajtojë historinë e një “mbreti të shqiptarëve”, i...