Home 2016 October 22

Daily Archives: 22 October, 2016

GLI ALBANESI DI CALABRIA: LA GJITONIA ARBËRESHË DI CARAFFA DI CATANZARO

Da Sergio Straface Gjitoni è più che parente. E’ giusto anticipare che la Gjitonia Arbëreshë, il vicinato, è quell’unità fisica, sociale e simbolica risultato, anche, delle...

Pse Clinton mund të humbasë edhe nëse amerikanët e votojnë?

Nga Bill Schneider Nuk është e mjaftueshme të fitosh zgjedhjet. Gjithashtu duhet të fitosh interpretimin. Çfarë lloj mandati do të ketë kandidatja demokrate për presidente, Hillary...

Tronditet Greqia, peshkopi i vdekur shëtitet në rrugët e qytetit i ulur në fron

Me një pamje të rrallë janë përballur banorët e qytetit grek të Lamias, kur kanë parë një prift të vdekur të shëtitet në rrugë...

Britanikët “tallen” me flotën e Putin: Me këto rrangalla do na frikësosh?!

Një ditë pasi Rusia tregoi forcën, duke vendosur sipas një skeme të mirëpërcaktuar flotën e saj të rëndë, fare pak milje larg Britanisë, këta...

Vrasësi i bashkëshortes në Ndroq me depresion, i hoqën kempin se fundi

Kasëm Lila ishte nënshtruar një operacioni në kokë disa kohë më parë dhe pas kësaj vuante nga depresioni. Ka qenë një periudhë e vështirë...

Berisha publikon një video dhe akuzon Ramën (VIDEO)

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një video në profilin e tij në ‘Facebook’, ku, sipas tij, tregon situatën e rëndë të ndotjes në Berat. Në...

“Lapsi”: Edi Rama lakuriq, befason përsëri

Artisti bashkëkohor Armando Lulaj provokoi në ekpozitën në grup të titulluar “Teatri I Gjelbërimit”, e cila u hap sonte në Tiranë pranë Galerisë së...

Ja çfarë thotë Matilda Makoçi për ish-bashkëshortin, Edi Rama

Pas rikthimit në skenën e artit, në ekspozitën e artistes Natasha Bega, aktorja Matilda Makoçi ka folur edhe për mediat ku ka përmendur edhe...

Mijëra myslimanë falen në mes të Romës, protestojnë për mbylljen e xhamive

Mijera besimtarë myslimane kanë zgjedhur të falen pranë Koloseut në Romë, në shenjë proteste për mbylljen e xhamive. Shumë prej besimtarëve mbanin në duar pankarta...

Racizem primitiv në Universitetin e Pandio: “Çam! Çek! Çifut!”

“Çam! Çek! Çifut!”, është thirrja e studentëve dhe pedagogëve të Universitetit të Pandio në Greqi, kur një grup profesorësh po argumentojnë para tyre tezën...