Home 2018

Yearly Archives: 2018

Suedia përgatit popullin: Çfarë duhet të bëni në rast lufte

Suedia po përgatitet për të shpërndarë një manual me informacione për publikun e gjerë se çfarë duhet të bëjnë në rast lufte, teksa debati...

Kryemadhi: Letër Ambasadorëve për zgjedhjen e Kryeprokurorit

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, tha se do t’i drejtohet këtë të enjte me një letër Ambasadorëve dhe institucioneve të tjera ndërkombëtare lidhur me...

Gjon Radovani per Radio Radicale: “IMPRESE ITALIANE BENVENUTE IN ALBANIA, MA SERVE PIU’ CONCRETEZZA”

L’Architetto ed ex Viceministro Radovani a tutto campo dopo la recente missione in Piemonte: “La Ferrero autentico modello di capitalismo dal volto umano, la...

Horoskopi, 18 janar 2018

Dashi Në sajë të një Hëne të mirë sot mund të shpresoni në një sukses të vogël personal, por që mund të shënojë një kthesë...

I nderuar koleg Kraja, Ministria e Kulturës nuk është një portal privat!

Nga Ina Kosturi Si lexuese dhe e interesuar për shtypin kulturor pjesë e të cilit kam qënë intensivisht nga viti 2003 me opinione, kritika e...

Kryemadhi i përgjigjet Ramës për hedhjen e gurit

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, i është përgjigjur akuzave të kryeministrit Rama se LSI hidhte gurin dhe fshihte dorën për reformën në drejtësi. Kryemadhi: Nuk...

Atentati kundër Ivanoviç drejtohet kundër Kosovës!

Nga Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi Vrasja e Oliver Ivanoviçit mëngjesin e 16 janarit 2018 ishte një tragjedi njerëzore, një akt barbar, ishte një vrasje...

Me ne fund dakordësi, mazhoranca e opozita krijojnë komisionin ad-hoc për KLP e KLGJ-në

PS, PD dhe LSI kanë përcaktuar emrat e deputetëve që do të zënë vendet në komisionin ad-hoc për përzgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të...

Sic pritej Ivanov nuk dekreton ligjin për gjuhën shqipe.

Presidenti maqedonas Gjorge Ivanov, deklaroi se ai ka vendosur të mos e dekretojë miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve. Sipas presidentit ligji rrezikon...

Ka dy kategori poetësh… nga Gustave Flaubert

Përktheu Elona Caslli Në të vërtetë ka dy kategori poetësh. Më të mëdhenjtë, të rrallët, mjeshtrat e vërtetë, e përmbledhin brenda vetes njerëzimin. Nuk merren me veten...