Home Tags Reforma ne Drejtesi

Tag: Reforma ne Drejtesi

Po vijne agjentët amerikanë në Tiranë, Rama do bashkëpunim me ambasadën

Ato që u quajtën “bomba” dhe “silure” të ambasadorit amerikan për klanet mafioze dhe familjet kriminale që sundojnë Shqipërinë, ndryshe nga herët e tjerë,...

Dyshohet se fshehën pasurinë, verifikim për 68 gjyqtarë e prokurorë

Prokurorë e gjyqtarë dyshohet se po tentojnë të fshehin pasuritë, për të shmangur penalizimet nga vetingu. Pjesë e këtij procesi ka dyshime se janë...

EMRAT/ Kodi i ri Penal, cilët janë gjyqtarët sipas seksioneve

Hyrja në fuqi, më datë 1 gusht, e ndryshimeve ligjore të Kodit të Procedurës Penale u parapri nga një riorganizim i ndarjes në seksione...

Tjetër padi kundër reformës në drejtësi, prokurorët e çojnë në Kushtetuese

Unioni i Prokurorëve nuk priti gjatë dhe menjëherë sapo Kodi i ri i Procedurës Penale hyri në fuqi të martën, dorëzoi në Gjykatën Kushtetuese...

FBI i ka të gjitha dosjet e krimit shtetëror gjigant në...

“Vetting- u i jep fund gjithçkaje, sepse FBI domosdoshmërisht i ka të gjitha dosjet e krimit shtetëror gjigant në Shqipëri”. Kështu shkruan avokat Sparkat...

Ambasada amerikane: Aplikoni për organet e reja të drejtësisë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë u bëjne thirrje të interesuarve që të aplikojnë për të qenë pjesë e institucioneve të drejtësisë. “Shumë shqiptarë...

Reforma në Drejtësi, komisioni ad-hoc miratoi listën me 7 anëtarë

Ish kryeprokurorja Ina Rama u votua në listën e Kolegjit të Apelimit, bashkë me ish-kreun e gjykatës së Tiranës Sokol Çomo, anëtaren e KLD-së...

“Buldozeri” reagon për Reformën në Drejtësi

Zv/sekretari amerikan i shtetit Hoyt Brian Yee, ndërmjetësi për zgjidhjen e ngërçit politik në vendin tonë ka reaguar në lidhje me Reformën në Drejtësi....

Manjani sulmon Ramën e Bashën: Puç-Puç pavarsisë së gjyqësorit

Kryeministri Edi Rama e cilësoi si një puç kundër Vettingut, ankimimin e bërë në Gjykatën Kushtetuese nga Unioni i Gjyqtarëve. Fill pas kësaj ka reaguar...

Si kaloi në heshtje “amnistia” për politikanët

Neni 449 në Kodin e Procedurës Penale ngriti në protesta një pjesë të shoqërisë civile. Qytetarët akuzuan politikanët se po amnistonin “mëkatet” e tyre. Ky nen...