Home KRYESORE DEA: 15 ton hashash i paketuar në Shqipëri gati për në Europë,...

DEA: 15 ton hashash i paketuar në Shqipëri gati për në Europë, masa për Ramën

“Më shumë se 15 ton hashash ruhen në Shqipërinë fqinje dhe “presin” për tu transferuar (eksportuar) në Evropën Qendrore dhe Perëndimore”. Këtë deklaratë bën për gazetën greke

“Kathimerini” një burim i identifikuar si “K”, zyrtar i Agjencisë Amerikane Kundër Drogës e njohur si DEA. Deklarata vjen pas shpërbërjes së një tjetër rrjeti të trafikimit të marijuanës nga Shqipëria në vendet e BE-së nëpërmjet Greqisë.

“Të njëjtat burime – thotë gazeta, – parashikojnë forcim të qëndrimit të qeverive evropiane dhe shërbime të sigurisë për kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, ka qenë i akuzuar në të kaluarën nga udhëheqësi i opozitës Sali Berisha të Shqipërisë për trajtimin e butë e kultivuesve të hashashit.

Gazeta i kushton më pas vëmendje rastit të fundit të zbulimit të trafikut të drogës ku u sekuestruan 260 kg kanabis në Igumenicë dhe u arrestuan 5 persona./lapsi.al/

Share: