Home KRYESORE Bushati ne takimin me te gjate me homologun Kotzias, asnjë fjale për...

Bushati ne takimin me te gjate me homologun Kotzias, asnjë fjale për ceshtjen Çame?

Ministri i Jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati është duke zhvilluar një vizitë pune në Athinë, ku është takuar me homologun grek Nikos Kotzias.

Ministrat kanë biseduar gjerësisht për çështjet që prekin marrëdhëniet dypalëshe, me fokus, përfshirë këtu disa marrëveshje dhe rrugën evropiane të Shqipërisë, si dhe tek situata në rajon pas tensioneve të krijuara në Maqedoni.

Bushati dhe Kotzias kanë biseduar kokë më kokë dhe më pas kanë shkuar për të asistuar bisedimet mes komisioneve të përbashkëta të punës.

Takimet janë zhvilluar pa praninë e mediave. Ndërkohë, gjatë mbrëmjes Kotsias do të presë ministrin shqiptar edhe në një takim privat.

Deri tani nuk raportohet asnjë fjale nëse ministri Bushati ka ngritur ose jo ceshtjen për te cilën nga mënyra si u shtrua ajo, solli acarim te marrëdhënieve midis dy vendeve.

Duket se nevoja për te krijuar ekuilibra te duhur midis Edi Rames dhe Ilir Metes ka kaluar dhe kështu edhe roli i Shpëtim Idrizit midis tyre ka humbur fare.

Kësaj situate ju druajt vete Shpëtim Idrizi ndërsa mbajti nje fjalim te gjate te ekzaltuar me strukturat e PDIU-se, por me sa duket roli i midis te drejtuesve kryesor te Koalicionit qeverisës nuk nevojitet me…

Share: