Home 2016 February 2

Daily Archives: 2 February, 2016

Blushi si test për gjendjen mendore të Ramës dhe PS-së

Nga Fatos Lubonja Po flitet dhe shkruhet shumë këto ditë për faktin se Ben Blushi ka kërkuar kryerjen e zgjedhjeve për kryetar në Kongresin e...

Nje sms per ministren Kodheli

E nderuar znj. Mimi Kodheli! Une qe po ju shkruaj jam nje intelektual e bisnesmen shqiptaro-norvegjez. Sot lexova ne media se Ministria e Mbrojtjes...

“Pastor, është mërgimi!”

Nga Pastor Akil Pano Në lagjen time jeton një piktor. Tironas i vjetër, ekzemplar i çmuar e i rrallë në zotërimin e këtij arti, të...

A duhen shitur pasuritë tona kombëtare?

Nga Teuta Nunaj Futja në procesin e privatizimit të kompanive shtetërore “INSIG” dhe “Albpetrol” nga qeveria shqiptare, tregojnë se ajo po bën politika të djathta...

Hybris, nata e stërzgjatur shqiptare.

Nga Keti Bazhdari Hybris është emri i një figure në mitologjinë greke që përfaqëson dhunën e tejkalimin dhe që qëndron në antipod me Dike (vajzën...

Diplomacia-Bazat Teorike

Nga Lisen Bashkurti Diplomacia eshte edhe art edhe shkence. Eshte art sepse kerkon talent. Eshte shkence sepse eshte edhe dije. Nuk mund te kete diplomate...

MOS I RENDONI ME SHUME TE VARFRIT

Nga Alfons Cupaj Në tregjet ndërkombëtare një fuçi naftë shitet me 27 dollarë, niveli më i ulët që nga viti 2003. Megjithëse rënia drastike e...

Sa na kushton rritja e biletës se urbanit?

Nga Ornela Prifti Si për fillim viti politika jone dhe “kryeministri “ ynë i dashur na bëri një dhurate te çmuar per kete vitë të...

Ed laburisti dhe klauzola nr.4 e Toni Blair

Nga Sokol Shameti Hosanna-ja që po këndojnë tani në PS të gjithë dëfrenjësit e kryetarit është lavdi koral se Partia e Edit me banim në...

Koncesionet sipas Marko Bellos

Fjala "koncesion" eshte bere sot fjala me lakuar, fale fantazise se shfrenuar dhe perpjekjeve te qeverise per ta shitur sapunin per djathe. Zakonisht koncesioni eshte...