Home 2016 April 2

Daily Archives: 2 April, 2016

Forca Rinia: “Shqipëria më e mirë me të rinjtë”.

Drejtues e përfaqësues të partise “Forca Rinia” të mirëpritur nga qindra anëtare dhe qytetare, bashkëbiseduan me ta për problemet më shqetësuese të qytetit të...

NJE VIT PA PETRON

Nga Lluka Qafoku Petro Zheji ka qënë një personalitet i jashtzakonshëm shumëplanësh, që rrallë, shumë rrallë, ndeshet. Ishte një mësues i supertalentuar i të gjitha...

Gjermania dhe Evropa humben kolosin e diplomacise

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Ne jete nuk jane te shumte njerezit qe te lene gjurme. Sidomos kur ke pune me shume njerez. Hans Ditrih...

Sot mos u anko! Fillo e hidh gur themelin e parë…

Nga Dom Gjergji Në çdo epokë njerëzit janë ankuar për të tashmen, duke himnizuar të kaluarën, por në të njëjtën kohë harronin se po ngjiznin...

Abdeslam ka zgjedhur te mos vetëvritej me te tjerë ne Paris

Paris - Salah Abdeslam, i vetmi i mbijetuar i sulmeve terroriste në Paris, ka zgjedhur "vullnetarisht" për të mos u hedhur në erë më...

DIMËR PËR DIMËR E VJESHTË PËR VJESHTË

Një poezi nga Ilirian Zhupa Dimër për dimër e vjeshtë për vjeshtë Të kam kërkuar dhe më ke ikur. Sa herë të gjeja, s’di pse kam heshtur, Sa...

KORRUPSIONI NE SHENDETESI – NGA BLUZAT E BARDHA APO QEVERIA?

Nga Albana Vokshi Sot Isha e ftuar ne Tavolinën e Rrumbullakët "Shërbimet shëndetësore-një studim pilot mbi perceptimin publik”, organizuar nga Qendra Kombetare per Sherbime Komunitare. Ne...

Shoqeria autike qe tallet me autizmin

Nga Mentor Kikia Tirana u paralizua te shtunen paradite, si asnjehere, per shkak te nje maratone per autizmin. Nxenes shkollash dolen me urdher te vraponin...

Përgjimet policore dhe gazetaria hulumtuese

Nga Emin Azemi Ne që merremi mbi 30 vjet me gazetari, nuk mund ta pranojmë një material të servuar prej kanaleve policore si “brumë’’ prej...

Një pyetje dhe një praktikë efikase e SHBA në Shqipëri

Nga Çerçiz Loloçi Në 15 dhjetor 2015, ambasadori i SHBA në Tiranë, Donald Lu zhvilloi një bashkëbisedim me qytetarë shqiptarë, ku në fjalën e hyrjes,...