Home 2017 March 22

Daily Archives: 22 March, 2017

Flutra Acka: Nëse Eni Vasili do të ishte Eva Jinek

Nga Flutura AÇKA Eva Jinek është një moderatore holandeze, e cila thërret ndonjëherë në studio edhe kryeministrin tim holandez, Mark Rutte. Sigurisht, asnjëherë nuk e...

Prigioni e dittature politiche in “193 gabbie” di Rezart Palluqi

Di Irma Loredana Galgano in Recensioni La casa editrice Ensemble pubblica, in prima edizione a dicembre 2016, la versione tradotta in italiano da Iris Hajdari...

Tre alternativat per zgjidhjen e krizes!

Nga Nard Ndoka Ne fakt Rama krekoset para shqiptareve, por vendi zhytet çdo dite e me teper ne krize politike, ekonomike, morale dhe institucionale. Nje kryeminister...

Është edhe Turqia!

Nga Azem Parllaku 11 kongresmenët republikanë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nëpërmjet një rezolute kërkojnë që në kohën kur Shqipëria, Franca, Gjermania, Serbia, por...

Rithemelohet grupi mbështetës për Shqipërinë në Senatin amerikan

Dita e dytë e vizitës së Ministrit Bushati në Washington u shënua nga rikrijimi i grupit mbështetës për çështjet shqiptare në Senatin amerikan (Senate...

MASAKËR MJEDISORE NË BASHKINË KORÇË , FSHATI POLENË – BASHKIA HESHT

Nga Eleina Qirici Kërkesë Publike për Kontroll të menjëhershëm dhe verifikim ndaj një masakre mjedisore në rrugën dytësore rajonale Korçë, fshati Polenë! Banorë të fshatit Polenë...

Hahn: Ivanov të rishikojë urgjentisht pozicionin e tij

Në përfundim të një dite të gjatë, me takime të veçanta me liderët maqedonas dhe ata shqiptarë në Shkup, Komisionari i Zgjerimit, Johanes Hahn...

Rama: Meta kryeministër vetëm nëse LSI del forcë e parë në zgjedhje

Kryeministri Edi Rama, dje komentoi datën e zgjedhjeve dhe pjesëmarrjen e opozitës ndërsa shtoi se data e zgjedhjeve është vendosur nga Kushtetuta dhe partitë...

POEZIA MODERNE BASHKËKOHORE SHQIPTARE DHE PROBLEMET QË DALIN

Nga VASIL TABAKU VIZIONI I RI MODERN I POEZISE Poezia Bashkëkohore Shqiptare, pas viteve 1990, fitoj një vision te ri, me një evoluim tepër cilësor e...

10 leksione fiskale!

Nga Kasem Seferi Drejtoria e Përgjithshme e Sipërmarrjes dhe e Industrisë në Komisionin Europian, e interesuar për Procedurat e Thjeshtëzuara të Plotësimit të Kërkesave të...