Home Tags BIRN

Tag: BIRN

BIRN:Mediat në Shqipëri uzurpim nga familjet Hoxha, Frangaj dhe Dulaku…

Biznes familiar – Miti i medias pluraliste në Shqipëri. Prezantohen gjetjet e studimit investigativ “Monitorimi i Pronësisë së Medias- Shqipëri. Një treg mediatik i...

Biznesi i pandershëm i Byrosë së Sigurimeve me jetën e shqiptarëve

Byroja Shqiptare e Sigurimeve ka akumuluar miliarda lekë borxhe ndaj familjarëve të viktimave dhe personave të gjymtuar në aksidente automobilistike, ndërkohë që e nënvlerëson...

Konfuzioni me transparencën i institucioneve të vetingut cënon besimin e publikut

Nga Sebi Alla, BIRN Një punonjës i Gardës, i vendosur pranë derës prej hekuri të ish-godinës së Lidhjes së Shkrimtarëve-sot institucioni i Komisionit të Pavarur...

Gazetari Artan Hoxha: Ja kush i dha 825 mijë dollarët

Gazetari investigativ Artan Hoxha, duke folur për çështjen e pagesën nga Partia Demokratike për lobim në SHBA tha se, shuma e parave prej 825...

Prokuroria nis verifikimet për kontratën e lobimit të PD

Duket se Partia Demokratike dyshohet se ka lidhur kontrata me një kompani Amerikane lobimi dhe ka fshehur burimin e financimit. Ky lajm si fillim u...

Dosja e Tahirit/ Pas Visho Ajazit ikën edhe Adriatik Llalla?

Në 4 vitet e aleancës PS-LSI, nuk mund të thuhet se Adriatik Llalla ishte prokurori që socialistët donin. Përplasjen kryesore, organi i akuzës e...

Ambasadori lëshon ”bombën”: Putin po e përdor Serbinë për të shkatërruar...

Serbia nuk po bën asgjë për të ndaluar qytetarët e saj nga luftimet në Ukrainën Lindore, ndërsa Moska po “përdor Serbinë” për betejat e...

“Tatimorët e Kavajës u arrestuan me bujë pas videos që publikoi...

Më 22 korrik, kryeministri Edi Rama publikoi në faqen e tij në Facebook videon e arrestimit të tre inspektorëve të hetimit tatimor, si shembull...

Bie premtimi për shëndetësi falas, shtohet premtimi për koncesione

Nga Gjergj Erabara, BIRN Duke pranuar se një pjesë e konsiderueshme e shërbimit shëndetësor në Shqipëri blihet me para drejtpërsëdrejti nga qytetarët, programi i qeverisë...

“Skënderbeu” debat edhe në Maqedoni

Një shesh i ri në kryeqytetin maqedonas, i cili mban emrin e heroit kombëtar shqiptar, Skënderbeu, po fillon të marrë formën e vet përfundimtare...