Home KRYESORE Larg kthetrat e zeza te Edvin Kristaq Rames nga Himara!

Larg kthetrat e zeza te Edvin Kristaq Rames nga Himara!

Nga Sali Berisha

Per 45 vjet me radhe Enveri dhe daje Koleka iu moren pronat dhe persektuan himariotet e keq se te gjithe pushtuesit e vendit.

Perseri sot nip Koleka, qe fsheh origjinen e tij stergjyshore, lopçar dhe derrar medites ne familjen Bello te Mbreshtanit rreze Shpiragut, kerkon t’u marre perseri pronat, t’u prishe shtepite qindra vjeçare simbol i qendreses se tyre shekullore dhe dashurise se tyre per Himaren e himarioteve.

Duke denuar me ashpersine me te madhe perpjekjen kriminale per te shkaterruar pronat dhe shpopulluar edhe me tej Himaren, ju bej thirrje mbare qytetareve te bregut te solidarizohen me familjet e Himares qe po mbrojne pronat e tyre ne perputhje me ligjet dhe Kushtetuten e vendit.

U bej thirrje qeveritareve vendor te te gjithe spektrit politik te mbeshtesin qytetaret dhe te ndalin kthetrat e zeza te Edvin Kristaq Rames nga pervetesimi, rrembimi i pronave te Himares! sb

Share: