Home KRYESORE Franca i jep Ismail Kadares titullin më të lartë shtetëror

Franca i jep Ismail Kadares titullin më të lartë shtetëror

Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare është vlerësuar nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron me titullin më të lartë shtetëror, “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”.

Gazeta franceze “Le Monde” shkruan se me këtë titull janë vlerësuar po ashtu sociologu, Claudine Herzlich, egjiptologu Christiane Ziegler, dhe shkrimtarja franko-bullgare, Julia Kristeva.

Themeluar nga Napoleon Bonaparte në vitin 1802, Legjioni i Nderit është titulli më i lartë francez dhe ka 92,000 anëtarë, të shpërblyer për meritat e tyre të shquara në shërbim të kombit./Opinion.al

Share: