Home Gjeo-Ekonomia Moska paralajmëron: Sot jemi si në krizën e raketave në Kubë, kërcënohen...

Moska paralajmëron: Sot jemi si në krizën e raketave në Kubë, kërcënohen kufijtë tanë

Rusia ndihet e “kërcënuar në kufijtë e saj” dhe për ta bërë Perëndimin të kuptojë se sa të larta janë rreziqet, ajo kujtoi momentin kur bota u gjend vërtet në prag të Luftës së Tretë Botërore: Kriza e raketave në Kubë midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik në vitin 1962.

Paralajmërimi i ministrit të Jashtëm Serghei Lavrov erdhi menjëherë pas sulmit të ri ukrainas në Krime, ndaj të cilit Moska reagoi duke pezulluar marrëveshjen për grurin.

Një ngjarje që bllokoi menjëherë anijet e ngarkuara me drithëra dhe që nxiti Turqinë dhe OKB-në të provonin një ndërmjetësim të ri. I ashtuquajturi operacioni special ushtarak në Ukrainë nuk po shkon siç ishte planifikuar dhe përkundrazi, në Moskë po rritet alarmi për efektivitetin e rezistencës së Kievit, e cila ka shkuar vazhdimisht deri në Krime dhe madje edhe më gjerë, si sulmet në Belgorod.

Ministri Lavrov, në një intervistë, evokoi një “situatë të ngjashme me periudhën e krizës së raketave kubane”, duke thënë se “sot si në vitin 1962 po flasim për kërcënime të drejtpërdrejta ndaj sigurisë së Rusisë pikërisht në kufijtë tanë”.

Në veçanti, për shkak të një “fushate për të ndihmuar Ukrainën me të gjitha llojet e armëve”, është akuza kundër aleatëve amerikanë dhe evropianë të Kievit. Të cilat, ndër të tjera, po “luajnë në mënyrë të papërgjegjshme” për çështjen e armëve bërthamore, me Poloninë “kandidate” për të pritur bombat atomike amerikane.

Dronët e lëshuar në Sevastopol, të cilët do të kishin goditur të paktën tre anije të flotës ruse, sipas Moskës, përbëjnë dëshmi të mëtejshme të kërcënimeve ndaj kufijve të saj.

Sot asnjë anije nuk u largua nga Deti i Zi, pas vendimit të Rusisë për pezullimin e marrëveshjes së nënshkruar në korrik, por ndërmjetësuesit turq dhe të OKB-së u vunë menjëherë në lëvizje. Ankaraja ka shpjeguar se është në bisedime me Moskën dhe Kievin dhe ndërkohë ka njoftuar se do të vazhdojnë inspektimet e anijeve të mallrave në Stamboll. Zëvendësministri i Jashtëm rus Andrey Rudenko tha se do të ketë “kontakte me Kombet e Bashkuara dhe Turqinë në të ardhmen e afërt”. Ndërkohë, BE dhe SHBA i kanë bërë thirrje Moskës që të tërhiqet. Por edhe në këtë rast, Kievi nuk ka besim. Sipas ministrit Dmytro Kuleba, ky lot ishte “planifikuar mirë paraprakisht”, për t’u kthyer në një armë për të shantazhuar botën me grurin. Si rezultat, “dy milionë tonë drithë në 176 anije tashmë në det, të mjaftueshme për të ushqyer mbi 7 milionë njerëz”, nuk do të arrijnë në destinacionin e tyre./Opinion.al

Share: