Home I pakategorizuar Shefi i agjencisë së OKB-së: Bota po humbet humanizmin e saj! Palestinezët...

Shefi i agjencisë së OKB-së: Bota po humbet humanizmin e saj! Palestinezët ndihen të braktisur

Lindja e Mesme është në “buzë të një humnere” si rezultat i luftës midis Izraelit dhe Hamasit, ka thënë shefi i agjencisë së OKB-së, Philippe Lazzarini.b

Komisioneri i përgjithshëm i agjencisë së ndihmës së OKB-së UNRWA tha se dhuna mund të përhapet në të gjithë rajonin.

Dhe ai paralajmëroi për situatën e rëndë për civilët brenda Gazës, duke bërë thirrje përsëri për korridoret e ndihmës humanitare në territor.

Z. Lazzarini tha se ai ka frikë se bota tani po humbet humanizmin e saj.

Në një intervistë me BBC, Lazzarini përsëriti thirrjet për korridoret e ndihmës humanitare, duke thënë se ndihma “duhet të jetë e pandërprerë… e parashikueshme [dhe] kuptimplote” për të ndihmuar popullin e Gazës.

Duke folur në Jerusalem, kreu i UNRWA dënoi sulmin e Hamasit ndaj Izraelit, duke e quajtur atë një masakër të tmerrshme dhe barbare që kishte krijuar një traumë kombëtare, një traumë kolektive në Izrael.

“Por kjo ngjarje ende nuk e justifikon që lufta po zhvillohet pa asnjë kufizim”, tha ai. “Dhe nuk besoj se vrasja e më shumë civilëve është në interes të sigurisë dhe paqes së ardhshme këtu në rajon.”

I pyetur nëse izraelitët po respektonin ligjin ndërkombëtar humanitar, Lazzarini tha: “Dëgjoni, ne jemi tani në një situatë ku po vendoset një rrethim total në Rripin e Gazës. Ne jemi në një situatë ku më shumë se një milion njerëzve u është kërkuar të zhvendosen. Pra, kjo përbën dënim kolektiv dhe dënimi kolektiv është një shkelje e ligjit ndërkombëtar humanitar.”

“Ne u bëjmë thirrje izraelitëve dhe kujtdo që është i rëndësishëm në këtë konflikt që të respektojnë të drejtën ndërkombëtare humanitare. Nuk ka përjashtim për askënd”, shtoi ai.

Duke folur për krizën në rritje humanitare në Gaza, Lazzarini tha se 2.2 milionë palestinezë, gjysma e të cilëve janë zhvendosur, në thelb u mungon gjithçka.

Nuk ka ujë. Ju keni katër tualete për 4000 njerëz. Ata jetojnë në dysheme,” tha ai.

“Nëse nuk ka më ujë në Rripin e Gazës, gjërat do të përshpejtohen. Dhe fatkeqësia që tashmë po shpaloset nën sytë tanë, do të bëhet edhe më e keqe,” tha zoti Lazzarini.

OKB-ja ka paralajmëruar më parë për një katastrofë humanitare nëse ndihma nuk mund të hyjë në Gaza.

Lazzarini tha se para sulmit të Hamasit më 7 tetor, rreth 500 kamionë në ditë do të transportonin ndihma, karburant dhe mallra të tjera në Rrip. Tani, tha ai, është e paqartë se sa ndihma duhet të dërgojnë ose çfarë do të lejohen të marrin – por vlerësoi se agjencisë do t’i duheshin të paktën 100 kamionë në ditë për Gazanët.

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, u tha gazetarëve të enjten: “Kamionët tanë janë të ngarkuar dhe gati për të shkuar”. Ai tha se furnizimet do të dorëzoheshin sapo të hapej kalimi në Rafah – “shpresojmë nesër”, shtoi ai.

Lazzarini përfundoi duke thënë se palestinezët tani po ndiejnë një ndjenjë të thellë dhe ndjenjë të braktisjes nga komuniteti ndërkombëtar mes dhunës së vazhdueshme.

Top Channel

Share: