Home Gjeo-Ekonomia Analiza e Financial Times: Pse anëtarët e NATO-s po japin alarmin për...

Analiza e Financial Times: Pse anëtarët e NATO-s po japin alarmin për qëndrimin agresiv të Rusisë

Vlerësimet e reja të aftësive ushtarake të Rusisë dhe kërcënimeve të saj ndaj sigurisë së NATO-s kanë çuar në një zhurmë në rritje të paralajmërimeve nga qeveritë perëndimore dhe presion për të investuar më shumë në mbrojtje.

“Ne po jetojmë në kohë vërtetë të rrezikshme dhe në një pikë kur konflikti në shkallë të gjerë ka më shumë gjasa sesa ka qenë në historinë e fundit,” tha një zyrtar i inteligjencës ushtarake britanike.

“Synimi luftarak i Rusisë është ende aty”, tha një zyrtar i dytë i mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar. “Forcat e saj tokësore janë degraduar në Ukrainë, por forcat e saj ajrore dhe marina janë kryesisht të paprekura, dhe Rusia është ende një fuqi e madhe bërthamore.”

Ky paralajmërim qëndron mbi Konferencën e Sigurisë në Mynih, e cila fillon të premten, një mbledhje vjetore e zyrtarëve dhe ekspertëve të sigurisë, ushtrisë dhe inteligjencës që ofron një pamje të tablosë globale të mbrojtjes në një kohë paqëndrueshmërie rekord.

Një arsye për alarmin e zyrtarëve perëndimorë është ringjallja e makinës së saj të mbrojtjes industriale nga Rusia gjatë vitit të kaluar, e cila u zhvillua me një shpejtësi që shumë në Perëndim e kishin menduar të pamundur.

Rusia do të prodhojë rreth 2 milionë predha artilerie këtë vit dhe ka blerë 2 milionë të tjera nga Koreja e Veriut. Ai mund t’i dorëzojë ushtrisë më shumë se 100 tanke në muaj, megjithëse shumë prej tyre janë të rinovuar. Ushtria ruse do të rekrutojë 400,000 burra të tjerë këtë vit pa iu drejtuar mobilizimit në shkallë të plotë, parashikojnë zyrtarët ukrainas.

Në të njëjtën kohë, e ardhmja e vetë NATO-s është vënë në dyshim nga perspektiva e kthimit të Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë. Trump fundjavën e kaluar tha se do të “inkurajojë” Rusinë të sulmojë çdo anëtar të NATO-s që nuk arriti objektivin e Aleancës për shpenzimet e mbrojtjes prej 2 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto.

Shtetet anëtare evropiane të NATO-s kanë rritur shpenzimet e tyre të mbrojtjes me rreth një të tretën gjatë dekadës së fundit, me disa vende që i kanë rritur ndjeshëm shpenzimet e tyre që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022.

Ndërsa ushtria ruse është e vendosur shumë në Ukrainë dhe ka pësuar humbje të mëdha gjatë dy viteve të konfliktit, shumica e zyrtarëve perëndimorë presin që ajo të jetë në gjendje të rindërtojë forcat e saj brenda pesë deri në gjashtë vjet.

“Ne e dimë se kundërshtarët janë gjithmonë në kërkim të mënyrave të reja për të kryer luftë,” u tha gazetarëve të enjten sekretari i mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Grant Shapps. “Kjo është arsyeja pse ne duhet të jemi në gjendje. Kjo është arsyeja pse ne duhet të jemi gati.”

Zyrtarë të tjerë perëndimorë të Mbrojtjes në javët e fundit kanë lëshuar një numër të paprecedentë paralajmërimesh publike për mundësinë e një konflikti më të gjerë në Evropë me një Rusi më të sigurt dhe të riarmatosur.

Ministri i mbrojtjes së Danimarkës, Troels Lund Poulsen javën e kaluar tha se Rusia mund të testojë klauzolën e mbrojtjes reciproke të NATO-s “brenda një periudhe tre deri në pesë vjet”. Kjo pasoi paralajmërime të ngjashme nga kolegët nga Suedia, Britania e Madhe, Rumania, Gjermania dhe zyrtarë të lartë të vetë NATO-s që nga fillimi i vitit.

“Ne do të duhet të mësohemi me idenë se është realiste që Presidenti rus Vladimir Putin të sulmojë një vend të NATO-s brenda 5-8 viteve”– tha Marie-Agnes Strack-Zimmermann, kryetare e mbrojtjes së Bundestagut. “Njeriu drejtohet nga një lloj imperializmi që nuk e kishim menduar kurrë se mund të ekzistonte në shekullin e 21-të.”

“Është një kërcënim i besueshëm dhe ne duhet të jemi të përgatitur për këtë”, tha një diplomat i lartë i NATO-s për paralajmërimet për një sulm të mundshëm rus ndaj një anëtari të aleancës. “Nuk më duken si fantazi parashikime të tilla… Ne nuk kemi luksin të mendojmë se Rusia do të ndalet në Ukrainë”.

Një zyrtar i lartë evropian shkoi aq larg sa tha se “qëllimi dhe aftësia” e Rusisë për të sulmuar një vend të NATO-s para fundit të dekadës ishte “maxhuaj konsensus” brenda aleancës ushtarake të udhëhequr nga SHBA. “Oportuniteti është i vetmi variabël,” tha zyrtari.

Shtetet anëtare evropiane të NATO-s kanë rritur shpenzimet e tyre të mbrojtjes me rreth një të tretën gjatë dekadës së fundit, me disa vende që i kanë rritur ndjeshëm shpenzimet e tyre që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022.

Ndërsa ushtria ruse është e vendosur shumë në Ukrainë dhe ka pësuar humbje të mëdha gjatë dy viteve të konfliktit, shumica e zyrtarëve perëndimorë presin që ajo të jetë në gjendje të rindërtojë forcat e saj brenda pesë deri në gjashtë vjet.

Ne e dimë se kundërshtarët janë gjithmonë në kërkim të mënyrave të reja për të kryer luftë,” u tha gazetarëve të enjten sekretari i mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Grant Shapps. “Kjo është arsyeja pse ne duhet të jemi në gjendjen tonë. Kjo është arsyeja pse ne duhet të jemi gati.”

Zyrtarë të tjerë të mbrojtjes perëndimore në javët e fundit kanë lëshuar një numër të paprecedentë paralajmërimesh publike për mundësinë e një konflikti më të gjerë në Evropë me një Rusi më të sigurt dhe të riarmatosur. Ministri i mbrojtjes së Danimarkës, Troels Lund Poulsen javën e kaluar tha se Rusia mund të testojë klauzolën e mbrojtjes reciproke të NATO-s “brenda një periudhe tre deri në pesë vjet”. Kjo pasoi paralajmërime të ngjashme nga kolegët nga Suedia, Britania e Madhe, Rumania, Gjermania dhe zyrtarë të lartë të vetë NATO-s që nga fillimi i vitit.

“Ne do të duhet të mësohemi me idenë se është realiste që Presidenti rus Vladimir Putin të sulmojë një vend të NATO-s brenda 5-8 viteve”, tha Marie-Agnes Strack-Zimmermann, kryetare e mbrojtjes së Bundestagut. komiteti. “Njeriu drejtohet nga një lloj imperializmi që nuk e kishim menduar kurrë se mund të ekzistonte në shekullin e 21-të.”

Është një kërcënim i besueshëm dhe ne duhet të jemi të përgatitur për këtë”, tha një diplomat i lartë i NATO-s për paralajmërimet për një sulm të mundshëm rus ndaj një anëtari të aleancës. “Nuk më duken si fantazi parashikime të tilla… Ne nuk kemi luksin të mendojmë se Rusia do të ndalet në Ukrainë”.

Një zyrtar i lartë evropian shkoi aq larg sa tha se “qëllimi dhe aftësia” e Rusisë për të sulmuar një vend të NATO-s para fundit të dekadës ishte “maxhuaj konsensus” brenda aleancës ushtarake të udhëhequr nga SHBA. “Oportuniteti është i vetmi variabël,” tha zyrtari.

Zyrtarët thanë se një arsye për paralajmërimet e tmerrshme ishte përgatitja e shoqërive për rrezikun e mundshëm dhe sigurimi që infrastruktura civile të ishte gati për pasojat e mundshme. Kjo përfshin sigurimin që furnizimet dhe rezervat kombëtare të energjisë janë mjaft elastike, që rrjetet e komunikimit janë të sigurta dhe mund të funksionojnë siç duhet në rast lufte dhe se infrastruktura kritike, duke përfshirë rrugët dhe hekurudhat, mund të përballojë sasinë e madhe të pajisjeve ushtarake që do të nevojiteshin. transportohen nëpër Evropë.

Komanda e Përbashkët e Mbështetjes dhe Mundësimit të NATO-s, një qendër komanduese e aleancës në qytetin jugor të Gjermanisë, Ulm, po harton plane se si forcat ushtarake të NATO-s do të vendosen rreth Evropës dhe do të mbështeten dhe përforcohen në rast të një konflikti.

Ky proces do të bazohet në mësimet e nxjerra nga stërvitja e vazhdueshme “Steadfast Defender”, e cila simulon një konflikt në shkallë të gjerë me një armik në lindje të NATO-s, lojërat më të mëdha të tilla luftarake në historinë e aleancës që nga Lufta e Ftohtë.

Admirali Rob Bauer, i cili kryeson komitetin e NATO-s që këshillon strategjinë ushtarake të aleancës , tha se stërvitja kishte të bënte me “përgatitjen për një konflikt me Rusinë”.

Gjenerali Sir Patrick Sanders, kreu në largim i Ushtrisë Britanike, ka paralajmëruar se publiku i Mbretërisë së Bashkuar duhej të ishte gati për të luftuar në një luftë të mundshme me Rusinë. Qytetarët britanikë duhet të “stërviten dhe të pajisen” për të luftuar, sepse Moska planifikoi “të mposht sistemin tonë dhe mënyrën e jetesës”, tha ai në një fjalim muajin e kaluar.

Paralajmërimet e tilla nuk ishin një përpjekje për të ndezur panik“, tha zyrtari i parë i inteligjencës britanike, duke shtuar se kjo ishte “një mënyrë që ne të kemi largpamësi dhe janë të paralajmëruar pasi shpesh ka një periudhë shumë të shkurtër midis të qenit paralajmëruar dhe të qenit në krizë”.

Një zyrtar i lartë ukrainas tha se Kievi kishte “inteligjencë të fortë” se lideri rus po përgatitej për luftë kundër shteteve baltike. “Putini thjesht nuk mund të ndalet.”

Megjithatë, disa anëtarë të aleancës janë skeptikë se presidenti i Rusisë synon të sulmojë një anëtar të NATO-s. “Ne vlerësojmë se ai e merr seriozisht angazhimin tonë ndaj Nenit 5 dhe nuk dëshiron të hyjë në luftë me NATO-n,” tha një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane.

Putin ka thënë se rënia e Bashkimit Sovjetik ishte katastrofa më e madhe gjeopolitike e shekullit të 20-të dhe ka bërë deklarata të përsëritura për dëshirën e Moskës për të mbrojtur popullatat rusishtfolëse jashtë kufijve të saj. Ky argument ishte një nga shumë të vendosura nga Kremlini për të mbështetur luftën e tij kundër Ukrainës.

Shërbimi i inteligjencës së jashtme të Estonisë këtë javë tha se Rusia synonte të dyfishonte numrin e trupave të saj të vendosura përgjatë kufirit me shtetet baltike dhe Finlandën, një veprim që mund të parashikojë një konflikt të mundshëm ushtarak me NATO-n brenda dekadës së ardhshme.

“Putini bën gjithçka që thotë se do. Dhe e vetmja gjë që mund ta ndalojë atë është një politikë e forcës,” tha Christoph Heusgen, një këshilltar për çështjet e jashtme për një kohë të gjatë i ish-kancelares gjermane Angela Merkel, dhe tani kreu i Konferencës së Sigurisë së Mynihut. “Është e vetmja gjë që ai kupton.”

Top Channel

Share: