Home Gjeo-Ekonomia Biden dhe Trump fitojnë në Michigan, vota e arabo-amerikanëve një shqetësim për...

Biden dhe Trump fitojnë në Michigan, vota e arabo-amerikanëve një shqetësim për kandidatët

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe paraardhësi i tij Donald Trump fituan zgjedhjet paraprake të partive së tyre përkatëse në Michigan. Trump mundi sërish Nikki Haley-n, por kandidatja republikane njoftoi se synon të qëndrojë në garë të paktën deri të Super Tuesday. Për presidentin, vota e të paangazhuarve, e përfaqësuar mbi të gjitha nga arabo-amerikanët, është një shenjë shqetësimi kur për zgjedhjet e nëntorit. Për më tepër, Michigan është shteti me praninë më të madhe të arabo-amerikanëve, të cilët në vitin 2020 u pozicionuan në favor të Bidenit.

Sa i përket Trump, ish-presidenti fitoi në pesë shtetet e para të kalendarit primar republikan. Suksesi në Michigan kundër rivales së tij të fundit të madhe, ish-ambasadores së OKB-së Nikki Haley, vjen pas një fitoreje me 20 pikë përqindjeje të shtunën e kaluar në shtetin ku Haley ishte guvernatore, Karolina e Jugut.

Michigan ka përqendrimin më të madh të arabo-amerikanëve në vend. Më shumë se 310,000 banorë janë me prejardhje nga Lindja e Mesme ose Afrika e Veriut. Pothuajse gjysma e periferisë së Detroitit me rreth 110,000 banorë të Dearbornit pretendojnë se kanë prejardhje arabe. Si Shtëpia e Bardhë ashtu edhe zyrtarët e fushatës Biden kanë bërë udhëtime në Michigan në javët e fundit për të biseduar me udhëheqësit e komunitetit rreth luftës Izrael-Hamas dhe sesi Biden i është qasur konfliktit, por ata udhëheqës nuk kanë qenë të bindur.

360grade.al

Share: