Home Gjeo-Ekonomia Gruaja e Alexei Navalny takohet sot me ministrat e Jashtëm të BE-së

Gruaja e Alexei Navalny takohet sot me ministrat e Jashtëm të BE-së

Julia Navalnyaya do të takohet sot me ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian në Bruksel, tre ditë pas vdekjes së bashkëshortit të saj, opozitës ruse Alexei Navalny, në një burg rus.

“Të hënën do të mirëpres Julia Navalnyaya në Këshillin e Punëve të Jashtme të BE-së,” tha shefi i diplomacisë evropiane Josep Borel dje, të dielën, në mbrëmje përmes mediave sociale X.

“Ministrat e BE-së do të dërgojnë një mesazh të fortë mbështetjeje për luftëtarët e lirisë në Rusi dhe do të nderojnë kujtimin e Alexei Navalny”, shkroi ai.

Julia Navalny tha se ajo e konsideronte presidentin rus Vladimir Putin personalisht përgjegjës për vdekjen e tij dhe i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të bashkohet për t’i shkaktuar një disfatë këtij “regjimi të tmerrshëm”, shkruajnë mediat e huaja.

Ministri i Jashtëm italian Antonio Tajani tha se deklaratat e Navalny do t’i ndihmojnë të gjithë evropianët të kuptojnë më mirë se çfarë lloj sistemi të dhunshëm duhet të përballemi dhe të ndalojmë në Ukrainë.

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian do të diskutojnë gjithashtu mbështetjen ushtarake për Ukrainën dhe paketën e mundshme të 13-të të sanksioneve kundër Moskës pasi ajo filloi pushtimin e saj në Ukrainë më 24 shkurt 2022.

Gjatë fundjavës, policia ruse arrestoi qindra njerëz në dhjetëra qytete që kishin shkuar për të vendosur lule dhe ndezur qirinj për nder të Navalny-t në përkujtimoret për viktimat e shtypjes së epokës së Stalinit. Vetëm në Shën Petersburg, në Rusinë veriperëndimore, gjykatësit gjatë fundjavës dënuan 154 nga ata njerëz me deri në 14 ditë burg për shkelje të ligjeve të rrepta rreth demonstratave, sipas vendimeve të lëshuara nga shërbimi i shtypit i gjykatave lokale.

Organizatat mbrojtëse të të drejtave të njeriut dhe media e pavarur kanë raportuar dënime të ngjashme në qytete të tjera. Demonstratat kundër Kremlinit dhe veprime të tjera publike në kundërshtim me regjimin janë të paligjshme në Rusi, kryesisht sipas një ligji që ndalon tubimet e paautorizuara.

360grade.al

Share: