Home Gjeo-Ekonomia Lufta Izrael-Gaza/ Hamasi i përgjigjet marrëveshjes së armëpushimit, Blinken: Pauza e luftimeve...

Lufta Izrael-Gaza/ Hamasi i përgjigjet marrëveshjes së armëpushimit, Blinken: Pauza e luftimeve mund të realizohet

Grupi militant i Hamasit tha të martën se kishte dhënë përgjigjen e tij ndaj një marrëveshjeje të propozuar për armëpushim për Gazën ndërsa Shtetet e Bashkuara thanë se besonin se një marrëveshje ishte e mundur mes palëve.

Detajet e përgjigjes së Hamasit nuk u zbuluan menjëherë, por Katari, i cili ndihmoi në ndërmjetësimin e propozimit që iu kalua Hamasit javën e kaluar dhe gjithashtu do të përfshinte lirimin e pengjeve të mbajtura në Gaza, tha se përgjigja e kishte bërë situatën “optimiste”.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, në një turne në Lindjen e Mesme, tha se Uashingtoni po shqyrtonte përgjigjen e Hamasit dhe se ai do ta diskutonte atë me zyrtarët izraelitë kur të vizitojë vendin të mërkurën.“Ka ende shumë punë për të bërë, por ne vazhdojmë të besojmë se një marrëveshje është e mundur,” tha ai në një konferencë shtypi në Doha me kryeministrin dhe ministrin e Jashtëm të Katarit.

Pasi Hamasi lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se kishte paraqitur përgjigjen ndaj propozimit të armëpushimit, Sheikh Mohammed tha se kishte qenë një “përgjigje pozitive”, por nuk pranoi të jepte detaje të mëtejshme.

Marrëveshja e propozuar, e hartuar më shumë se një javë më parë nga shefat e spiunazhit të SHBA-së dhe Izraelit në një takim me egjiptianët dhe kataranët, do të siguronte lirimin e pengjeve të mbetura të mbajtura nga militantët në Gaza në këmbim të një pauze të gjatë në luftime.

Hamasi ka thënë më parë se çdo marrëveshje duhet të sjellë një fund definitiv të luftës. Izraeli ka thënë se nuk do ta ndalë luftën derisa Hamasi të shkatërrohet.

360grade.al

Share: