Home 2016 February 10

Daily Archives: 10 February, 2016

Kabllogramet, Withers: Mero Baze mori 500 mijë euro nga Beso i Tajvanit

Në kabllogramën e dërguar në kohën kur John Withers ishte ambasadori i SHBA në Tiranë, ai shkruan se Mero Baze, shumë i afërt me...

“Kafja e Madhe”, N’Dor t’Zotit apo te Qytetit…

Nga Stefan Cepaliku Unë nuk e di mirë se kujt i duhet drejtue njeriu që ka frikë se do të dënohet për mëkatin e heshtjes....

Erdogan kritika te forta SHBA, ne mes Kurdet

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, kritikoi SHBA-të ndersa mbështeti Partinë e Bashkimit Demokratik (PYD) në Siri. Erdogan ka thënë se ky rajon është shndërruar...

Tre orë, tre mesazhe; vizita e Kerryt, takim vetëm me Ramën dhe Bashën

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry nuk do të qëndrojë shumë gjatë në Tiranë të dielën, por mesazhet e tij do të jenë shumë...

Kryeministri Grek vizite ne Iran

Lideri i Revolucionit Islamik Ajetullah Sejjid Ali Hamenei gjatë një takimi me kryeministrin grek Aleksis Tciprasom tha se “Evropa në krahasim me të kaluarën kritikon...

Mesazhi amerikan për Prishtinën zyrtare

Nga Suzana Tahiri Kriza e gjatë dhe e dhunshme e opozitës në Kosovë, përveç qytetarëve, ka shqetësuar mjaft edhe faktorin ndërkombëtar, aleatët më të ngushtë...

TË MOS TJETËRSOHET NDERIMI I RILINDJES KOMBËTARE

Nga Prof.Dr.Albert Frashëri,  Prof.Dr.Alfred Frashëri,  Artur Shkurti Ka disa vite qё po u vihet rrotull figurave qёndrore tё historisё dhe tё kulturёs kombёtare. Janё ato...

Mungon konceptimi i drejte ndaj prones private dhe publike, lirive dhe te drejtave kushtetuese!

Nga Jani Marka Disa episode nga dita e sotme: Episodi 1: Sot, nje grup aktivistesh, mjedisore e qytetare, protestuam kunder dhenies me koncesion te lumenjve te...

Rama sulmon Artan Fugën i cili i është përgjigjur sot per rastesi

Me një ton të ashpër qe e karakterizon dhe pa u përpjekur ta fshehë shqetësimin, kryeministri Edi Rama ka sulmuar hapur profesor e mire...

Refuzimi i punëve të turpit : mbrojtje e dinjitetit personal.

Nga Artan Fuga Puna është nder? Patjetër, por në kuptimin që një punë e dobishme ka vlerë pavarësisht sesa e lodhshme është e sa mund kërkon....