Home KRYESORE “Na kontrolluan fizikisht, e paprecedentë”, Vokshi: Në Kuvend kishte 2 gardistë për...

“Na kontrolluan fizikisht, e paprecedentë”, Vokshi: Në Kuvend kishte 2 gardistë për një deputet

Deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi, deklaroi se opozita nuk do të tërhiqet dhe se nuk do të ketë seancë normale në Kuvend, deri sa sipas saj, të respektohet të drejtat e tyre kushtetuese.

Në një lidhje me News24, ajo deklaroi se sot deputetët e opozitës janë kontrolluar përveçse me skaner, edhe fizikisht, një akt i paprecedentë sipas saj.

Po ashtu deklaroi se sot në sallë ishin 2 gardistë për një deputet, dhe sipas Vokshit, ndodhi ajo që Gazment Bardhi paralajmëroi të shtunën.

“Ashtu si nisi në mënyrë antikushtetuese, ashtu edhe përfundoi. Askush nuk e di se çfarë ka miratuar Edi Rama nën tymin e flakadanëve. Ne nuk do të lemë të ketë seancë normale nëse nuk do respektohen të drejtat e opozitës. Ishte ajo që Bardhi e paralajmëroi që ditën e shtunë. Nxori një foto sesi do ishte vendosja e gjithë gardistëve.

Dhe ishte e njëjta me atë që ishte sot. Kishin hyrë qindra gardistë brenda dhe të tjerë jashtë. Po pse kjo? Sepse sot vinte Edi Rama. Në asnjë rast nuk lejohet që garda të futet në mes të deputetëve. E dini se sot ka pasur dy gardistë për çdo deputet? Në pjesën e brendshme, të hollit dhe në pjesën e jashtme. A është parlament i lirë ky?

I kam kërkuar drejtuesit të gardës që të më tregojë urdhrin. Kushdo që ka fut gardën brenda, ka shkelur kushtetutën. SPAK duhet të hetojë.

U bënë kontrolle fizike deputetëve, e paprecedentë! Jo vetëm kontrolle me skaner, por edhe fizike. Nuk e ndal gjë protestën. Rama i ka bërë llogaritë keq me ne. Nuk na cakton dot, nuk na kontrollon dot.

Rama sot kishte ardhur për të folur, por ai është frikacak dhe iku pa folur dhe e mbylli me 4 minuta. Mos i besoni ato që shkruan nga zyra, por shikoni si e ka të nxirë fytyrën në seancë plenar”, tha ajo.

360grade.al

Share: