Home KRYESORE Patriotizmi kujt i duhet ? . .Ate qe hoqa ne 27 dite...

Patriotizmi kujt i duhet ? . .Ate qe hoqa ne 27 dite s’e kam hequr ne 27 vite jashte…

Valltarja e njohur e Ansamblit të Këngëve dhe Valleve, Linda Kalemi, që jeton prej 27 vitesh jashtë Atdheut ka reaguar pas debatit që shkaktoi tenori Agim Hushi.

Ja reagimi i plotë i Linda Kalemit:

“ATDHEU

hyn ne kufi, dredhon rruget e gjelbera si sexhade, rrotull njerez femije lope kuaj ..

te duken si te shtepise ..vazhdon rrugen neper autostrada kurioze te kapesh ndonje ndryshim.. buzeqeshur e sy perenduar nga malli hyn ne Tirane..

– O ma..shih sa bukur, a sistemohemi prap ketu ??
– Kismet djali.. duke pare duke bere..

Ngjita shkallet e pallatit te shtruara me qylym fara luledielli e mure dekoruar me zhgarravina e citate banale.. .

Hyj brenda, doja te shplodhesha, e pamundur, non stop ulerima femijesh qe lozin jashte deri ne mesnate..

parkova makinen me rregullat e trafikut por e gjeta gomen duke dhene shpirt nga thikat qe kishte marre,

me thane qe e ben gomisteri prane…

trafiku renkon, ne nje mini qytet bllokohesh ore te tera rrugeve nga shofera qe flene me cel ne vesh apo ciliminj shtriqur sediljeve me doren ne timon dhe buzet tek e dashura..

nje nga keta me goditi mbrapa.. demi i vogel.. mendova t’ja fal por kur e pash te afrohej krekosur si gjel e te shfrynte allashqip me hypen bubat.. thirra policin qe ja morri leket e démit, i dha si çeço e iku si lepur..

kerkoj te parkoj por nuk gjej vizat qe jane fshire kudo …

eci trotuareve, e pamundur

jam rëzuar, kam kapur peshkun 2 here se pllakat jane akoma te kohes se xhaxhit,

rrofshin pijanecet qe me mjekuan plaget me raki..

shkoj ne ambulance , mjek s’ka, me siguracion shendeti por ilacet e duhura me leke..

shkoj zyrave s’gjej njeri..

shkoj te noteri te mashtron me buqete elozhesh…

gjyqe pronash qe te nxjerrin ne pension,

lajme vrasjesh makaber qe te bejne te mendohesh para se hap goje …

ulem ne kafe.. rrotull bukuroshe qe shajne me liber shtepie…

kamarjeri s’te hedh syte.. sherbimi zero, kudo çmime ne qiell, maratone asfaltesh,

mbi to rini pa shprese me thika ne brez, duken te vogla por ta nxijne..

me e keqja PLUHURI NE MUSHKERI ..

çfare mbeti tjeter ??

Patriotizmi kujt i duhet ? . .Ate qe hoqa ne 27 dite s’e kam hequr ne 27 vite jashte..

Te dashur PATRIOTE. . do ju le me parrullen tuaj “Eja kontribo ne atdhe” ..

Une po ju them : ”

Qe te dua , të dashuroj apo te kontriboj me pare duhet te EGZISTOJ.

Ju çfare beni per atdheun e shtresat ne nevoje, si e ngrini zerin, veç disa kokrrave ku jeni ne protesta ?

Ndaj njerez e artiste qe detyrohen te kthehen ne toke te huaj per te jetuar si njerez mos i perflisni,

mos dhunoni deshirat e idete e tyre..

Nderi i kombit vellezerit Frasheri jeten ne Turqi por zemrat ne Shqiperi..

Vaçja i kendoi atdheut por e mbylli jeten larg tij..

atdheu nuk duhet vetem ne atdhe ..

atdheu te me kerkoje dhe jam pronto ..

atdheu jo qe s’te kerkon e s’te degjon por te debon..

Perseri te duam ty ATDHE edhe pse krahet e tua te plagosura nuk na mbajne…”

Share: