Home 2018 January 27

Daily Archives: 27 January, 2018

Dieci motivi per cui sostengo i residenti di Verri contro l’inceneritore

Di  Ervin Goci, Exit.al A sostegno della resistenza dei residenti di Verri, scrivo 10 motivi per cui io sono contro l’incenerimento: 1. Il primo è che è...

Heshtja e sforcuar e Edi Ramës per protestën!

Nga Ema Shazivari Protesta e paralajmëruar që në nisje të janarit nga Opozita, u mbyll sot me qetësi në sheshin përballë kryeministrisë. Ndoshta pjesëmarrja e shumtë...

Albania: un progetto per piantare 20 milioni di alberi entro il 2020

Un piano ambizioso: piantare 20,2 milioni di alberi entro il 2020 in Albania. “Il progetto offrirà un contributo sostanziale per alleggerire gli effetti del...

50 VJET VEPRA POETIKE KADARE

Në prag të 82 vjetorit të lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare (28 janar 1936) shtëpia botuese “Onufri” publikoi veprën e plotë poetike të këtij...

Neanche la morte è riuscita a separarli. Insieme da 70 anni, si spengono a...

INTERNAPOLI. Dopo quasi 70 anni insieme hanno cessato di vivere lo stesso giorno, a distanza di poco più di 12 ore l'una dall'altro. E'...

Mahatma (Mohandas) Gand(h)i dhe Prof. Dr., ose intelektualët sipas Zotit Dashamir Shehi

Nga Kasem Seferi Protesta e e 27 Janarit 2018, ndryshe si datë, nga protesta e 21 Janarit 2011, solli edhe njëherë në vemendjen e qytetarit...

Albania: opposizione in piazza a Tirana

(ANSA) - TIRANA, 27 GEN - L'opposizione albanese è scesa in piazza a Tirana, per protestare contro il governo del premier Edi Rama, chiedendo...

Berisha: Protesta e opozitës, 500 mijë shqiptarë në shesh, vdiq 25 Qershori…

Deputeti demokrat Sali Berisha ka shpërndarë në faqen e tij në FB foto dhe video nga protesta e sotme e opozitës. “Mbi 500 mije shqiptare...

“BANCHIERI” SCRITTO DA BEPPE GHISOLFI FA IL PIENO DI ORDINAZIONI SU AMAZON

Che cosa succede quando nella propria infanzia si sente il padre aver ricevuto un (ingiusto) no dalla propria Banca? Lo si "vendica" fino ad...

Po, përtej njerëzve… nga Pedro Salinas

Përktheu  Elona Caslli Po, përtej njerëzve të kërkoj. Nuk të kërkoj në emrin tënd, po ta thërrasin, as në imazhin tënd, po ta pikturojnë. Më larg, më tutje, përtej...