Home Tags Agim Pipa

Tag: Agim Pipa

Bën ftohtë, zemra ime, bën ftohtë…

Nga Agim Pipa *Bën ftohtë, zemra ime, bën ftohtë; me kristale akulli u vesh rruga, dhe të vetmet, që më flasin ndanë ishullit tonë janë gjethet e vjeshtës ari i...

*Mbrëmë, në ëndërr…

Nga Agim Pipa Unë po ecja rrugës dhe, pashë në mes të errësirës dëborë të bardhë; unë ndjeva dritën; pas kësaj unë eca dhe, gjurmët e mia më sollën në...

*Etyd…

Nga Agim Pipa M’u shembën mbi supe psherëtimat e ditës. Unë, hodha një kryq fryme mbi vehte dhe eca, mbi shinat e trenit; s’i ndesha askund gjurmët e shënMarisë… Kur mbërriti...

Shko, shko ditë pranvere…

Nga Agim Pipa *Shko, shko ditë pranvere… atje larg buçasin rrugët nga shpërthimet dhe trëndafilët e kuq struken duke pritur të rilindë drita e paqes. Mijra pulëbardha buzë oqeanit shtrijnë krahët të...

*Hej, malli për ty…

Nga Agim Pipa *Hej, malli për ty nuk është pallto me push në dimër; as fluturimi i patave të egra; as një biletë kinemaje, për të parë Sheron...

Sali Berisha live ne 4 televizione informative…!

Nga Agim Pipa Vezhgim, imi: Live, ne 4 televizione informative ne Shqiperi, nje konfere nce shtypi e ishkryeministrit S.B. ne Diten Nderkombetare te te Drejtave te NjeriutUne...

*Netët e para dimërore…

Nga Agim Pipa A thua erdhi dimri zemra ime? A thua frymën tënde e mbuloi dëbora? Jam pranë dritares, duke parë qiellin; ose më saktë, duke parë vetminë e madhe të...

*Fusha e aviacionit…

Nga Agim Pipa Rënia e një avioni në qiellin turk sot në mëngjes, më kujtoi fëmijërinë. Jo, jo rënien e ndonjë avioni. Përkundraz, ngritjen e...

*Balada e së djelës…

Nga Agim Pipa Megjithëse bie shi, megjithëse qyteti im i ngjan profonduseve të filmmakersave, megjithëse rrugët, bulevardi, ana e Lanës, pallatet janë zverdhur nga madhështia e gjetheve ah, ka...

*Sonet për të vrarët në Paris

Nga Agim Pipa O Zot, u vranë shumë njerëz dhe të premten e zezë Parisi u vra! Gjëmojnë këmbanat në Shanz'Elize... ding-dong; ding-dong - paqja ka ngjyrë gjaku. Unë bëj gati...