Home Tags Fate Velaj

Tag: Fate Velaj

Vështrim mbi romanin “NILkon” të Fate Velaj

Vjollca Dibra Universiteti i Prishtinës dhe Prizrenit AI, TJETRI NË LETËRSI (Vështrim mbi romanin “NILkon” të Fate Velaj’t, botuar nga Onufri, Tiranë 2017) E para gjë që më ra...

“NILkon – një udhëtim për t’u kthyer pas njëfarë kohe a...

Nga ALBANA HODAJ Të lexosh “NILkon” është njëlloj si të nisesh në një udhëtim të çuditshëm, të vështirë e plot ngjyra. Hipur në anijen e...

I volti dei Balcani in 70 foto Otranto mostra l’arte di...

Di Lorenzo Madaro, LA REPUBBLICA, Il volto - oltre l'identita «Parlare di Fate Velaj non è cosa facile», sostiene il primo ministro albanese Edi Rama. All'artista...

Romani “NILKON” – një letërsi artistike gjithëpërmbledhëse

Nga Violeta ALLMUÇA, Shkrimtare Romani më i ri i shkrimtarit Fate Velaj, “NILKON”, erdhi në planetin tonë të përbashkët gjeografik i shkruar diku tjetër, në një...

L’accidentalità fotografica e pittorica. Di Giusi Giaracuni

La fotografia, fin dalla sua invenzione, ha consentito una possibilità espressiva totalmente nuova rendendo concreta la sintesi tra dimensione etica ed artistica. Nel clima...

Dy librat e Fate Velaj ne Panairin e librit ne Tirane

Në promovimin e librave të Fate Velaj "100 hapa brenda Europës" si dhe "NILKON" te Botimeve ONUFRI pati nje interes jo te vogle te...

*Fate Velaj – Atipizmi që buron nga të qenit shumëdimensional*

Nga Artan Shabani* Kryeministri dhe artisti Edi Rama kishte të drejtë kur tha se, të flasësh për Fate Velaj, nuk është e lehtë. Nuk është...

LETRA/ Qytetarët e Vlorës japin detajet e pathëna: Gruaja e Bashës...

Deputeti i qarkut të Vlorës, Fate Velaj, ka lëshuar disa deklarata të forta të lidhjes së Bashës me Habilajt gjatë seancës parlamentare të kësaj...

Fate Velaj sjell nje artikull te Gilman Bakallit ne 1 vjetorin...

1 vit pa Gilman Bakalli'n. Mikun, mendimtarin dhe filozofin. Natyrorin. Ai që me rrotat e biçikletës ndryste malet. Më poshtë analiza e tij mbi sagën time fotografike "The...