Home KRYESORE Eduart Selami: Pas fitores time, Bashen do ta mbaj ne PD

Eduart Selami: Pas fitores time, Bashen do ta mbaj ne PD

#KAPITAL Gara ne PD
Eduart Selami: Kam gjetur nje mirekuptim te jashtezakonshem ne elektorat, edhe pse nuk eshte e lehte se si do te dalim nga situata ku PD ndodhet tani.
#KAPITAL Gara ne PD
Eduart Selami: Dekomokrati I thjeshte eshte braktisur. Shpirti democrat eshte aty, por ka humbur besimi. Forca ime me e madhe eshte vizioni bashkekohor. Koha e ka lene pas partine demokratike, sot PD eshte me pak demokratike se me pare.
#KAPITAL Gara ne PD
Eduart Selami: Gara eshte e pabarabarte, qe nga koha e deri tek mos doreheqja e Bashes. Ajo qe une propozoj eshte nje nen ne statut, qe nese kryetari nuk e nxjerr partine fituese ne zgjedhje parlamentare, atehere ai duhet te terhiqet. Hyj ne nje gare te pabarabarte, port e fitueshme.
#KAPITAL Gara ne PD
Eduart Selami: Humbja qe ne kemi bere, ka kohe qe ka. Shkaku kryesor eshte qe PD eshte larguar nga vlerat e qendres se djathte, te shtetit ligjor. Eshte larguar nga elektorati I saj, nga ish te perndjekurit, nga rinia, nga elita. Do ta ringer PD me nje vision te rid he lidership te ri qe nuk eshte pare ne PD. Duhet lidershipi I shoqerive te hapura.
#KAPITAL Gara ne PD
Eduart Selami: Menjehere do te kishte rikthim te demokracise se brendshme. Sot nuk di kerkush se cfare behet. Del kryetari me nje listed he e merr vesh nga televizioni se cfare behet. Ne baze ligji, por se ku e ka gjetur kete se dime. Ti mund te kesh te drejte te propozosh, por ne varesi te votes se qytetarit.
#KAPITAL Gara ne PD
Eduart Selami: Eshte per te ardhur keq. Modeli dhe platform qe une kam jane model ringritje, te reja qe ende nuk kane ardhur ne Shqiperi. Kur ti ken je vision dhe platform eshte shume e thjeshte. Jane reagime emocionale qe nuk I marre parasysh.
#KAPITAL Gara ne PD
Eduart Selami: I shkeputur kaq gjate sa une, kjo lloj fantazie me krijon shume cudi. Fjalet larte e poshte jane te paverteta. Une e kam mbeshtetur marreveshjen, por kundershtuar ne piken qe pjese e saj eshte nje koalicion. Kur te me zgjidhni kam thene se nese e vetmja rruge qe PD ka per te ardhur ne pushtet eshte aleanca me PS une nuk jam personi I duhur. Une qe ne zgjedhjet qe vijne dua qe bashke me koalicionin e vlerave te qendres se djathte te jemi fitues, perndryshe une jap doreheqjen.

#KAPITAL Gara ne PD
Eduart Selami: Si mund te mendoj une qe ne forcen time politike kundershtaret e mi do te vjedhin votat. Ajo listed he komisioni zgjedhor eshte zgjedhur nga kryesia. Une me mire te jem naiv sesa dyshues. Une kam besim apsolut tek integriteti I atyre qe do te numerojne votat. Nese jam dyshues sduhet te jem fare ketu.
#KAPITAL Gara ne PD
Eduart Selami: Duke patur parasysh qe eshte nje periudhe jo e lehte, dhe une qe kam kerkuar qe koha eshte shume e shkurter, eshte nje ngjeshje e tille qe ska mundesi. Ne ju kursejme kohen elektoratit. Une propozova te dilnim perballe kandidateve te dy, me platformen dhe perballe mediave. Kjo eshte gare Brenda forces tone politike dhe ne nje vend une jam perpara dhe kembejme nje ore ose dy ore. Ka dege qe atyre ju duhen gjysem dite qe te vijne ne qender dhe tre nga keto ne I kemi te hapura me kamera. Te tjera per shkak te veshtiresive ne I kemi beret e perbashketa pa kamera. Asnje fallcitet nuk ka. Do te kemi takime te perbashketa me kamera, ne te njejten kohe me te dy kandidatet.
#KAPITAL Gara ne PD
Eduart Selami: Une jam ne gare per te kontribuar ne forcimin e PD. Gara tjeter qe do te vije do te jete e barabarte. Gjeja e pare qe do te bej pas fitores eshte te vendosim kushtet per garen tjeter, ndryshe nga kjo gare e pabarabarte.
#KAPITAL Gara ne PD
Eduart Selami:Une kur te fitoj do ta filloje nga analizat e hapura. Shqiptaret vendosin se kush parti do te fitoje dhe kush do shkoje ne servis. Une do ta filloj qe nga seksioni me I thjeshte ne 69 deget e PD dhe me dhjetra e qindra seksione qe ka. Une kam zbritur ne deje.
#KAPITAL Gara ne PD
Eduart Selami: Qendrimi I Berishes ka qene konstruktiv dhe bashkues, asnje I tepert. Persa I perket gares besoj se ai ka shprehur preference per zotin Basha, por ka qene krejt normale. Nga deklarimet qe ka bere e kuptoj. Ne takimin qe kemi bere ai me tha qe do te ruaje neutralitetin. Une I kam thene se ai ka plotesisht te drejte te mbeshtese ate qe mendon se eshte me afer asaj qe ai mendon. Une do ta mbeshtes Bashen dhe nese fitoj. Do te strukturoj gjithcka, por nuk do te kete vendime te miat pa miratimin e keshillit kombetar. Kjo eshte ajo qe nuk eshte pare akoma ne Shqiperi. Ky eshte dhe problem kryesor I parties me te madhe ne Shqiperi, keto jane mirazhe demokratike.
Po une e them qe sdo te kem une kopetence, por une do te mbledh dhe kkomitetin kombetar dhe do te fitoj ai qe ka vota me shume me votim te fshehte. Sdo te kete me parti si prona private te kthyera ne vatra te korrupsionit politik.

#KAPITAL Gara ne PD
Eduart Selami: Nuk eshte sulm ndaj Bashes. Modeli I Bashes deshtoi, eshte I kapercyer dhe model I vjeteruar. Ne politike dhe ne shoqeri te rrezon gjithe te tjeret. Basha e ka future lidershipin e tij ne modelin e vjeteruar. Por sdo te thote qe Basha nuk ka vlere ne PD.
#KAPITAL Gara ne PD
Eduart Selami: Edhe nese humb do te vazhdoj te reformoj PD. Lidershipi nuk eshte pozicion, por ide, eshte aksion dhe komunikim. Une do te prezantoj nje model te tille qe pavaresisht ne cpozicion kam une do te jem aktiv. PD do ta rikthej si motor te zhvillimit te Shqiperise edhe pa qene ne lidershipin e saj.
#KAPITAL Gara ne PD
Eduart Selami: E kam refuzuar Bashen per postin e nenkryetarin e parties kater vite me pare. Une nuk pranoj asnje post te emeruar nga kryetari, pa voten e strukturave me votim te fshehte.

#KAPITAL Gara ne PD
Edlira Bushati: Beteja vazhdon, per sa kohe qe data 22 korrik ka rreth dy jave, ne myre politike eshte shume gjate. Mbase ska qene shume e qarte per kryesise, nuk ka qene nje peticion, por ne kemi kerkuar ne ate kerkese ishte ne krye analiza e zgjedhjeve, shtyrja e zgjedhjes se kryetarit dhe kjo gare te behej ne shinat statutore. E rendesishme eshte qe edhe votimi nuk u morr parasyh.

#KAPITAL Gara ne PD
Arben Skenderi : Njerez te tronditur nuk I vlejne PD, vete Basha eshte I tronditur. Ne kerkuam nje komunikim per tu mbledhur dhe vete reagimi I Bashes ishte problematic, po ngri dhe nuk me punuan njerezit. Personat qe ishin kunder ketij komunikimi me presion pozitiv arriten ne mbledhje kryesit, porn a u vu nje rend dite te perliqej ajo qe po ndodhte kunder asaj qe po ndodhte.
#KAPITAL Gara ne PD
Arben Skenderi : Ate qe duam te fitojme ne eshte qe PD te reflektoje per pergjegjesite se cfare ndodhi dhe si ndodhi. Askush nuk do te reflektoje se cfare paten njerezit qe nuk dolen ne zgjedhje!
#KAPITAL Gara ne PD
Mentor Kikia: PD duhej ti nenshtrohej nje analize te thelle dhe procesi zgjedhor te ishte real. Pd nuk ka nevoje per kryetar per protokoll, por ka nevoje per nje lider qe te frymezoje turmat, te ktheje demokratet tek gjiri I saj dhe pastaj te kerkoje te terheq voten e qytetarit.

#KAPITAL Gara ne PD
Basir Collaku: Ky debat e ben me demokratike kete parti. Kjo duhet dhe zyrtarizuar dhe jo vetem degjuar. Te gjithe kane contribute, jo thjeshte nje javore, qe do te thote se PD vjen ne kete gare me nje bilanc pak te turrullosur. Personalitetet e PD dhe anetaret e kryesise kane kerkuar edhe doreheqjen e kryetarit, duhet te kishin pasur nje qasje dhe per daten 22 korrik.
#KAPITAL Gara ne PD
Edlira Bushati: Nese zgjidhet Basha per emergjence, do te kemi nje kryetar pa parti dhe pa nder. Kjo zgjidhje me emergjence do te kemi nje PD te percare. Do te jete e ndere qe dhe vete Bash ate formesohej me shume si lider. Zgjidhja do ishte per thirrje te rikthimit te demokrateve, te bashkimit. Statuti nuk parashikon ngrirjen, por disa rregulla baze. Kryetari duhet te zgjidhet nje anetar nje vote dhe modalitetet duhet e parashikohen dhe miratohen nga keshilli kombetar. Ne po futemi ne zgjedhje dhe skemi rregullore te zgjedhjeve.
#KAPITAL Gara ne PD
Mentor Kikia: Me duket se Berisha po behet varri I PD. Sepse grupime te tilla kur drejtohen kaq gjate nga nje grup I caktuar, nga nje dore e forte dhe me fanatizem, kur lideri ndryshon pesojne dhe ndryshime te medha. PD pikerisht ne kete faze duhet te futej ne remont capital, ketu ishte gabimi I Berishes. Ai nuk u terhoq, por vazhdoi te luante fijet ne prapaskene sit eater kukullash. Berisha mund te jete qe ne momentin e fundit nuk u mor as me listat apo cadren, por ishte vone. Seshte faji I Bashes, sepse PD do kishte rezultat katastrofik, pasi u terhoq lideri 25 vjecar duhet ti nenshtrohej ne rimodeli. Por Pd mendoi se mund te fitonte pas ikjes se Berishes, por deshtoi.
#KAPITAL Gara ne PD
Arben Skenderi :Pd keto kater vite e kaloi duke u rinovuar, dhe dora Berishes nuk ishte askun. Pork u ishte program I PD? Skishte askun tek qytetaret, nuk u punua me elektoratin.
#KAPITAL Gara ne PD
Arben Skenderi : Nuk ka qene ne asnje cast tendence se cili do te ishte lideri qe do te dilte nga ne. Nuk e kuptoni qe mund te kete dhe nje qasje morale ndaj kesaj gjeje. Ne kemi refuzuar te flasim per kete gje sepse kemi pas nje qasje te moralshme dhe parimore.
#KAPITAL Gara ne PD
Arben Skenderi : Me shqeteson qe a do te dalin demokratet ne keto pale zgjedhje qe te votojne, sepse shoh qe jane te demoralizuar per kete zgjedhje qe do te votojne kunder vullnetit te tyre.

Share: