Home KRYESORE Tensionohet situata, Erdogan tjetër sulm ndaj Greqisë:

Tensionohet situata, Erdogan tjetër sulm ndaj Greqisë:

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan lëshoi një sulm të ri kundër Greqisë, duke tallur vendin për gjendjen e infrastrukturës së saj.

Në një fjalim në Dhomën e Tregtisë së Ankarasë, Erdogan kritikoi agjencitë globale të vlerësimit të kreditit për uljen e ekonomisë turke, duke e krahasuar mënyrën se si ata kishin përmirësuar Greqinë, një vend që ai e quajti “falimentuar” dhe “mbaruar”.

erdogan-870x418

“Fqinji ynë Greqia ka falimentuar, ka përfunduar, por ata agjencitë e vlerësimit të kreditit kanë ngritur katërfish vlerën e saj. Këta njerëz janë zhytur, janë shembur, a jeni në gjendje t’i shpëtoni ata duke rritur vlerësimin e tyre? Shikoni në rrugët e tyre dhe shikoni se si janë të tmerrshme “, tha ai.

Presidenti turk përdori gjendjen e rrugëve të shkatërruara në Greqi si një shembull për të mbështetur pretendimet e tij.
Duke folur për ekonominë turke, ai argumentoi se do të ishte në gjendje më të mirë pas 24 qershorit. “Deri më tani askush nuk ka ardhur keq që të investojë në Turqi dhe nuk do të zhgenjehet,” shtoi ai.


360grade.al

Share: