Home KRYESORE Johannes Hahn reagon për situatën e tërmeteve: BE do të ofrojë ndihmë

Johannes Hahn reagon për situatën e tërmeteve: BE do të ofrojë ndihmë

Eurodeputeti Johannes Hahn ka reaguar në Twitter në lidhje me tërmetet e 24 orëve të fundit që kanë tronditur Shqipërinë.

Komisioneri në ikje për Zgjerimin në BE shpreh trishtim për gjendjen e shkaktuar dhe premton se Bashkimi Europian do të ofrojë ndihmë përmes programit të mbrojtjes civile për të dëmtuarit.

“I trishtuar dhe i shqetësuar të mësoja për lëkundjet e vazhdueshme të tërmetit në Shqipëri të cilat kanë lënduar më shumë se 100 persona dhe kanë shkaktuar dëme serioze për infrastrukturën. BE ofron menjëherë ndihmë përmes ‘EU Civil Protection Mechanism”, shkruan Hahn. /Opinion.al

Johannes Hahn@JHahnEU

Sad and worried to learn about the series of devastating #earthquakes in #Albania which caused injuries to more than hundred people + serious damage to infrastructure. #EU immediately offered assistance through possible activation of #EUCivilProtection Mechanism @EUinAlbania4211:51 AM – Sep 22, 2019Twitter Ads info and privacy30 people are talking about this

Share: