Home Gjeo-Ekonomia Pas Emirateve, një tjetër vend arab normalizon marrëdhëniet me Izraelin

Pas Emirateve, një tjetër vend arab normalizon marrëdhëniet me Izraelin

Izraeli dhe shteti i Bahreinit kanë arritur një marrëveshje historike për të normalizuar plotësisht marrëdhëniet e tyre, ka njoftuar Presidenti i SHBA Donald Trump.

“Vendi i dytë arab që bëri paqe me Izraelin brenda 30 ditësh,” shkroi ai në Twitter.

Për dekada, shumica e shteteve arabe kanë bojkotuar Izraelin, duke këmbëngulur se ata do të vendosnin lidhje vetëm pasi të zgjidhej mosmarrëveshja Palestineze.

Por muajin e kaluar Emiratet e Bashkuara Arabe ranë dakord të normalizojnë marrëdhëniet me Izraelin.

Kishte shumë spekulime se Bahreini mund të ndiqte shembullin e tyre.

Trump, i cili paraqiti planin e tij të paqes në Lindjen e Mesme në janar që synonte zgjidhjen e konfliktit Izraelo-Palestinez, ndihmoi në ndërmjetësimin e të dy marrëveshjeve.

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu tha se ishte “i ngazëllyer” që “një marrëveshje tjetër paqeje” ishte arritur me një vend tjetër arab të Premten.

“Kjo është një epokë e re e paqes. Paqe për paqe. Ekonomi për ekonomi. Ne kemi investuar në paqe për shumë vite dhe tani paqja do të investojë në ne,” tha ai.

Bahreini është vetëm vendi i katërt arab në Lindjen e Mesme që njeh Izraelin që nga themelimi i tij në 1948. Të tjerët janë Egjipti dhe Jordania.

“Një tjetër përparim historik sot!” shkroi Trump në Twitter, duke shtuar: “Dy miqtë tanë të mëdhenj. Izraeli dhe Mbretëria e Bahreinit bien dakord për një Marrëveshje Paqeje”.

Presidenti gjithashtu postoi në Twitter një kopje të një deklarate të përbashkët midis tre udhëheqësve – Trump, Netanyahu dhe Princi i Kurorës i Bahreinit Salman bin Hamad al-Khalifa.

“Ky është një përparim historik për paqen e mëtejshme në Lindjen e Mesme” që do “të rrisë stabilitetin, sigurinë dhe prosperitetin në rajon”, thuhet në deklaratë./ Opinion.al

Share: