Home Gjeo-Ekonomia Nje mrekulli e Natyres ne Purrez ne Kodrat e Kasharit

Nje mrekulli e Natyres ne Purrez ne Kodrat e Kasharit

Nga Nazif Tivari

TE TONINI nip i At Shjefen Gjecovit ne fermen e tij , per disa dite me rradhe me qumeshtin e mikro fermes se tij , prodhuam disa lloje djatherash te bute dhe te forte, me ereza, boronice , arra , speca etc , jo vetem kaq por trajnimi ishte praktik dhe teorik .

Qumeshti ishte i mikro fermes se tij , me kushte higjenike dhe kerkesa te BE .

Natyra e bukur , rruget e hapura prej tij me eskavator me futen brenda ne pyll duke me thene se Te Tonini pashe i mahnitur te mbjella Arra , Sheg , Ullinj , thana te egra etc

Trajnimi perfundoi me sukses per te shkuar rishtaz dhe ndihmuar per keto prodhime Bio qe ai nisi te prodhojë me plot sukses sa te jesh i suprizuar per te shijuar dhe punen e tij te pa lodhur .

Duke qene aty komunikova me miqte e mi ne Zvicer baxhier Hanry dhe Verena Zurcher , Duke treguar netyren i thashe Verena kam ardhur ne Zvicer , jam per nje trajnim. Verena duke pare ne skype mendoj se vertet isha ne Zvicer! Pyetja e saj ishte Nazif : kur Ke ardhur pse nuk me Ke njoftuar !

Kur i tregova se jam ne Shqiperi u habit dhe lutja saj ishte : Do te vij me 20 shtator por do të me cosh Te Tonini ne kete vend dhe te shijojme dhe ato djathera qe Ti Ke prodhuar dhe mos harro se i mesove tek ne kur Ke qene tek baxho jone ne Giffers , Fribourg .

Kjo ishte kenaqesia ime me e madhe e imja, Shqiperia ne pamje skype u ngaterrua me Zvicren e Une po mendoj a do te arrijme ndonjehere edhe ne te behemi si Swiss si nje kopesht me lule me bujqesi e blegtori te zhvilluar .

Share: