Home I pakategorizuar Kushëriri i Azem Hajdarit merr azil politik në Francë, reagon djali i...

Kushëriri i Azem Hajdarit merr azil politik në Francë, reagon djali i ish deputetit

Arben Hajdari, djali i xhaxhait të Azem Hajdarit ka fituar statusin e azilantit politik në Francë. Lajmi është bërë me dije në rrjetet sociale nga vetë ai.

arben hajdari

Por pasi lajmi u shpërnda në media gjatë paradites të së dielës, është dashur reagimi sqarues i djalit të Azemit, Kir Hajdarit i cili ka saktësuar në një postim në profilin e tij në FB se familja e tij nuk ka ndikuar aspak në procedurat për marrjen e azilit të kushëririt të tyre.

kir hajdari

“Miq te dashur,

Ne lidhje me lajmin që është shpërndarë sot nëper mediat elektronike për famijen tonë konfirmojmē se: asnjë anëtar i Familjes Hajdari nuk ka ndihmuar apo influencuar në procedurat e akordimit të Azilt politik në France për kushëririn tonë.

I urojmë një jetë të mirë atij dhe kërkojmë me mirëkuptim që emri i familjes sonë mos të keqperdoret”, shkruan Kir Hajdari.

HISTORIA

Në 8 dhjetor të vitit 2015, Arben Hajdari ka qenë pjesëmarrës në protestën e opozitës dhe e kanë arrestuar sipas tij për shkak të mbiemrit që ka dhe bindjeve politike. Këtë ai e ka sqaruar për “Panorama” teksa ka nën vizuar se përfitimi i statusit të azilantit nuk ka ardhur për shkak të lidhjeve familjare me famljen e Azem Hajdarit.

Arben Hajdari tha për Panorama se shtë arrestuar disa herë nga policia e Kamzës për shkak të bindjeve të tij të djathta.

POSTIMI NE FB

kusheriri

Ndërkohë, në statusin e Kir Hajdarit, ka komentuar edhe vetë Arbeh Hajdari i cili shkruan dhe sqaron:

Duke pershendete gjithe kushot e mi sqaroj see statusin politik ne France e kam fituar nga dhuna e policise te Edvin droges kunder meje


360grade.al

Share: