Home KRYESORE Cikloni “Kiara” godet Shqipërinë, ndryshime drastike gjatë mesjavës

Cikloni “Kiara” godet Shqipërinë, ndryshime drastike gjatë mesjavës

Era që pritet të shoqërojë Kiarën do të jetë me shpejtësi të lartë, ndërsa stuhia ciklonare që ka goditur Europën, me erë të fortë me shpejtësi mbi 130 km/h, pritet që të prekë edhe Shqipërinë.

Sipas sinoptikanëve, në mesjavë pritet ndryshim drastik moti, me temperatura nën zera dhe reshje dëbore.

Shkurti do të mbyllet me temperatura të ulëta, mot tipik dimëror, ndërsa pranvera pritet të na sjellë shumë reshje shiu.

Cikloni Kiara ka goditur Europën Perëndimore këtë fundjavë duke shkaktuar mot ekstrem jenë mbi 100 milimetra gjatë 24 orëve.

Vendet që parashikohen të goditen më shumë janë Britania, Franca, Belgjika dhe Holanda.

Share: