Home KRYESORE Taksa, Vuçiç akuza Kurtit: E bëri qëllimisht para vizitës time në Uashington

Taksa, Vuçiç akuza Kurtit: E bëri qëllimisht para vizitës time në Uashington

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç foli për njoftimin e kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, që taksat për mallrat nga Serbia do të shfuqizohen.

“Kurti mendoi një ditë para udhëtimit tim në Uashington për të hequr tarifat,” komentoi Vuçiç, duke vlerësuar masën si një mashtrim.

“A keni ardhur deri te ky vendim vetë apo ju ka ndihmuar dikush?”, e pyeti ai Kurtin, duke shtuar se të dërguarit specialë për dialogun Beograd-Prishtinë kishin të drejtë dhe se kjo ishte vetëm një lojë.

Vuçiç u tha gazetarëve se askush në qeverinë e lartë nuk iu përgjigj deklaratës së Kryeministrit të Kosovës Albin Kurti për heqjen e kushtëzuar të një pjese të taksisë sepse ata donin të vlerësonin siç duhet atë që u tha atje.

Kryeministri Kurti njoftoi mbrëmë se do të fillojë të heqë taksat për produktet e importuara nga Serbia, Bosnja dhe Hercegovina nga 15 mars dhe se së pari do të heqë taksat për lëndët e para, por me kushtin që Serbia zotohet të ndalojë fushatën kundër njohjes pavarësia e Kosovës. I dërguari Special i Presidentit amerikan për Dialogun Kosovë-Serbi Richard Grenell ka deklaruar më parë se SHBA nuk mbështet masat gjysmake për heqjen e taksës.

“I dërguari amerikan Grenell ka të drejtë, kjo është një përpjekje për mashtrim. Kjo është në rregull për BE-në, unë nuk kam asnjë problem me këtë. Ata mund të bëjnë atë që dëshirojnë, por unë këtë shkollë e kam kryer moti” tha Vuçiç.

Ai shtoi se Kurti e kishte bërë me qëllim këtë njoftim një ditë para udhëtimit të Vuçiçit në Uashington, në mënyrë që të mos kishte mundësi të flasë për temën, dhe se ishte planifikuar që ai të përkonte me udhëtimin e tij (Vuçiç) në Berlin.

“Ai e kuptoi që do të heqë taksat për lëndët e para, apo jo? Të merrte taksat për grurin nga Serbia sepse 20 euro për ton është më e lirë se ajo nga Maqedonia Veriore, sepse kjo është ajo që kërkojnë biznesmenët nga Kosova. Dhe për produktet finale serbe, ku do ne do të mund të marrim një fitim, ata nuk janë të interesuar për të. A keni ardhur vetë deri te kjo ide apo ju ka ndihmuar dikush? Ne do të presim që ata të heqin tarifat dhe pastaj do të flasim. Durim deri në atë moment”, tha Vuçiç./Fjala.al

Share: