Home Gjeo-Ekonomia “Do jemi bashkë përsëri”, Mbretëresha Elizabetë mban një fjalim të rrallë

“Do jemi bashkë përsëri”, Mbretëresha Elizabetë mban një fjalim të rrallë

Mbretëresha britanike Elizabeta e Dytë ka lavdëruar “shpirtin kombëtar” të Britanisë në përballjen me sfidën e koronavirusit teksa evokoi kujtime të kohës së luftës për të siguruar ata që kanë “një ndjenjë të dhimbshme të ndarjes nga të dashurit e tyre” se “do të takohemi përsëri”.

Në fjalimin e pestë televiziv, përveç mesazheve të Krishtëlindjes, të mbretërimit të saj të gjatë, ajo tha: “Ndërsa kemi përballur sfida më parë, kjo është ndryshe. Këtë herë ne bashkohemi me të gjitha kombet në mbarë globin në një përpjekje të përbashkët, duke përdorur përparimet e mëdha të shkencës dhe dhembshurinë tonë instiktive për t’u shëruar “.

“Ne do të kemi sukses – dhe se suksesi do t’i takojë secilit prej nesh,” tha ajo.

Ajo ktheu kujtimet e fjalimit të saj të parë para kombit, rreth 80 vjet më parë, kur ajo dhe motra e saj Margaret mbajtën një fjalim në radio.

“Ne si fëmijë, u folëm nga këtu në Windsor me fëmijët që ishin evakuuar nga shtëpitë e tyre dhe u dërguan për sigurinë e tyre. Sot, edhe një herë, shumë do të ndiejnë një ndjenjë të dhimbshme ndarjeje nga të dashurit e tyre. Por tani, si atëherë, ne e dimë, thellë, se është gjëja e duhur për të bërë ”, tha ajo.

“Ne duhet të nga ngushëllojë fajti që, ndërsa mund të kemi akoma më shumë për të duruar, ditët më të mira do të kthehen: do të jemi përsëri me miqtë tanë: do të jemi përsëri me familjet tona; do të takohemi përsëri.”

Qeveria shpreson që një ndërhyrje nga Mbretëresha do të ndihmojë në forcimin e angazhimit të publikut për udhëzimet e izolimit mes frikës se moti i ngrohtë mund të bëj që disa të thyejnë karantinën.

Në një fjalim të rrallë dhe thellësisht personal drejtuar kombit dhe ajo pranoi “dhimbjen e ndjerë tashmë nga ata që kanë humbur të dashurit”.

Ajo vlerësoi punonjësit e shëndetit në vijën e parë, punëtorët e përkujdesjes dhe ata që kryejnë role thelbësore, “të cilët me vetëmohim vazhdojnë detyrat e tyre të përditshme jashtë shtëpisë në mbështetje të të gjithë neve”. Ajo u tha atyre: “cdo orë e punës suaj të vështirë na afron në kthimin në periudha më normale.”

Ajo gjithashtu falënderoi ata që rrinin në shtëpi, “duke ndihmuar kështu në mbrojtjen e të rrezikuarve”.

“Së bashku do e trajtojmë këtë sëmundje dhe dua t’ju siguroj se nëse mbetemi të bashkuar dhe të vendosur, atëherë do ta kapërcejmë atë.”, shtoi ajo.

Shpresa e saj, tha ajo, ishte që ata në vitet që vijnë do të shikojnë prapa dhe do të thonë se kjo gjeneratë e britanikëve “ishin aq të fortë sa cilido”. Ajo shtoi: “Krenaria për atë që jemi nuk është pjesë e së kaluarës sonë, ajo përcakton të tashmen dhe të ardhmen tonë.”

Kjo, tha ajo, është një kohë gjithnjë e më sfiduese: “një sfidë që u ka sjellë disave pikëllim, vështirësi financiare për shumë njerëz dhe ndryshime të mëdha në jetën e përditshme të të gjithëve”.

Përveç mesazhit të saj për Krishtlindje, është e rrallë për monarkun të bëjë një fjalim të veçantë televiziv. Ajo e ka bërë më parë atë në kohën e luftës së Gjirit në 1991, në prag të funeralit të Princesh Dajanës, në 1997, me vdekjen e Nënës Mbretëreshë në 2002, dhe me rastin e Jubileut të saj Diamond në 2012. /Opinion.al

Share: