Home KRYESORE 145 mijë doza Pfizer për Shqipërinë, Von der Leyen: Siç i thashë...

145 mijë doza Pfizer për Shqipërinë, Von der Leyen: Siç i thashë Ramës, jemi bashkë në këtë betejë

145 mijë doza të vaksinës së prodhuar nga Pfizer do t’i jepen Shqipërisë nga Bashkimi Evropian. Kjo sipas presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tregon se Unioni është pranë partnerëve në Ballkanin Perëndimor.

Në një postim në Twitter, Von der Leyen shton “jemi bashkë në këtë betejë.”

145.000 doza vaksinash të financuara nga BE do të jenë në Shqipëri duke nisur nga maji deri në fund të gushtit.

Po ashtu, presidentja e KE, informon se nga ky mekanizëm, 95.000 doza do të shkojnë për Kosovën. Kujtojmë se Bashkimi Evropian, do të shpërndajë në Ballkanin Perëndimor 651,000 doza të vaksinës së prodhuar nga Pfizer. Bëhet fjalë për një skemë të Bashkimit Evropian, që do të realizohet nga Austria, dhe ka si synim të ndihmojë në luftën kundër pandemisë vendet fqinje dhe Afrikën. sb/abcnews.al/

Share: