Home 2015 October 26

Daily Archives: 26 October, 2015

Ministria e Bujqësise sot dhe koha Osman Gazepit…

Nga Kristaq Berxholi Ne një emision ne njërin nga TV-te, u fol për një iniciative te shkëlqyer familjare ne një rreth ne veri te vendit...

Protoshkenca dhe pseudoshkenca shqiptare

Kundër diletantizmit, fiktivitetit e favoritizmit në arsimin e lartë dhe në shkencë Nga Fatos Tarifa* Nuk kisha marrë pjesë asnjëherë në një “konferencë ndërkombëtare” të organizuar...

Presheve, pezullohet mësimi për mungese tekstesh, Tirana hesht…

Profesori i paepur i se Drejtës se Srsimit Ndriçim Mehmeti sot reagon per shkollat Shqipe ne Luginën e Preshevës te cilat kane pezulluar mësimin...

Pse BE-ja ngulmon në reformën e sistemit të drejtësisë?

Nga Lavderim Lita Në një nga levat ndikuese të Bashkimit Europian mbi vendet kandidate është vetë procesi i aderimit që fillon me çeljen e negociatave...

Mos e paragjykoni Bleonen, “kurvin” e keni ne parlament!

Nga Kreshnik Osmani Para pak kohesh isha ne një avion me Bleonen, madje një kolltuk pranë saj. Pasagjeret zbriten ne aeroport, dhe duke shkuar tek...

Nuk jemi shtet i varfër, te varfër kemi popullin, por jo shtetin…

Shkrimtarja e mirënjohur Flutra Acka nuk mund te rrinte pa reaguar me sarkazmen e saj fine për historinë absurde te qeveritareve tanë për blerjen,...

Mjekja Anika N. Dokle bie dakord me Nard Ndoken…

Mjekja dhe pedagogia e njohur Anika Dokle e cila me integritetin e saj socio-politik ka krijuar një aset te rendësishem publik edhe pse akoma...

Shih punën tate…

Gazetari Gert Selenica godet ne shenje stereotipin socio-politik te qytetarit tone i cili keqpërdoret ne vazhdimësi nga instrumente politiko-mediatik te cilët i shtyjnë opinionet...

Hanë bukën e grekut dhe bëjnë duanë e turkut!

Nga Luan Kurti Hello brothers! Disa qytetarë Durrësakë paskan shëprthyer në akuza dhe kërcënime për Ramën, deri me djegie. Shqiptarët nuk e djegin vetëm në...

Si qeveriset nga populli në Firence dhe Durrës…!

Nga arkitekti Edgar Frasheri, Keto dite ne një nga sheshet e Firenzes është ngritur një tende si cader e madhe ne te cilën është ekspozuar...